Иратошу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иратошу
општина
Иратошу is located in Романија
Иратошу
Иратошу
Координати: 46°19′N 21°12′E / 46.317° СГШ; 21.200° ИГД / 46.317; 21.200
Држава Романија
ОкругОкруг Арад
Население (2002)[1]2.361
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Иратошу (романски: Iratoşu) — општина во округот Арад во западна Романија, во која живее 2.361 жител. Се состои од три села: Иратошу, Варијашу Маре и Варијашу Мик. Административниот центар Иратошу е оддалечен 22 км од градот Арад.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот во 2002 година, во општината живее 2.361 жител, од кои 55,1% се Унгарци, 44,7% Романци, 2,4% Роми, 0,3% Германци, 0,3% Украинци и 0,2% се приапдници на некоја друга етничка заедница.

Историја[уреди | уреди извор]

Првите пишани документи во кои се споменува Иратошу датираат од 1446 година.

Наводи[уреди | уреди извор]


Координати: 46°19′N 21°12′E / 46.317° СГШ; 21.200° ИГД / 46.317; 21.200