Каранд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каранд
Општина
Координати: 46°27′N 22°5′E / 46.450° СГШ; 22.083° ИГД / 46.450; 22.083
Држава Романија
ОкругАрад
Население (2002)[1]1.320

Каранд е општина во округот Арад во Романија. Каранд се наоѓа во северниот дел на басенот Себиш.

Координати: 46°27′00″ СГШ; 22°04′59″ ИГД / 46.450° СГШ; 22.083° ИГД / 46.450; 22.083

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Romanian census data, 2002; retrieved on March 1, 2010