Арад (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Округ Арад
Arad
Грб
Местоположба на округот Арад во Романија
 
Покраина Трансилванија
Седиште Арад
Население 461.791 (2002)
Површина 7.754 km2
Густина на населеност 60/km2
ISO 3166-2 шифра RO-AR
Мрежно место www.cjarad.ro


Арад (романски: Judeţul Arad, унгарски: Arad megye) е округ во Романија, сместен во западниот дел на земјата. Главен град на округот е истоимениот град Арад.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Округот Арад е копнен округ, кој се граничи:

Релјеф[уреди | уреди извор]

Најголемиот дел од округот се наоѓа во историската покраина Кришана, додека мал дел на јуогт од округот е во Банат. Округот, главно е рамничарски, бидејќи е сместен во Панонската низина), а во источниот дел се извишува планината Бихор. Главен извор на вода во Арад е реката Муреш.

Демографија[уреди | уреди извор]

Арад е мултиетнички огруг во Романија, во кој според пописот во Романија во 2002 година, етничкиот состав на населението го сочинуваат:

Бројот на населението во округот по временски периоди е претставен во следната табела:

Година Население[1]
1948 476,207
1956 475,620
1966 481,248
1977 512,020
1992 487,617
2002 461,791

Стопанство[уреди | уреди извор]

Заедно со округот Тимиш, округот Арад е еден од најразвиените региони во Романија. Поради неговата близина до границата на земјата, тој е привлечно место за многу странски инвестиции.

Најразвиени индустриски гранки во округот се:

Туризам[уреди | уреди извор]

Туризмот во округот е развиен, со посетата на следните утристички одредишта:

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Округот е поделен на една општина, 9 градови и 68 комуни.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Државен завод за статистика, "Populaţia la recensămintele din anii 1948, 1956, 1966, 1977, 1992 şi 2002" Архивирано на 22 септември 2006 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]