Граничери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Граничери
општина
Граничери is located in Романија
Граничери
Граничери
Координати: 46°31′N 21°18′E / 46.517° СГШ; 21.300° ИГД / 46.517; 21.300
Држава Романија
ОкругОкруг Арад
Население (2002)[1]2.596
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Граничери (романски: Grăniceri) — општина во округот Арад во западна Романија, во која живеат 2.596 жители. Административно, општината се состои од две села: Граничери и Шиклау. Административниот центар Граничери е оддалечен 61 км од градот Арад.

Историја[уреди | уреди извор]

На почетокот на 20. век, на територијата на општината биле пронајдени златни предмети од бронзеното доба, кои потврдуваат дека месттото било населено многу одамна. Сепак, првите пишани документи во кои се споменува Граничери датираат од 1438 година, а документите во кои се споменува Шиклау од 1466 година.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот во 2002 година, во општината живеат 2.596 жители, од кои 89,7% се Романци, 7,4% Роми, 1,5% Германци, 1,3% Унгарци, 0,1% од населението се припадници на некоја друга етничка заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]


Координати: 46°31′N 21°18′E / 46.517° СГШ; 21.300° ИГД / 46.517; 21.300