Бељу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бељу
Општина
Местоположба
Местоположба
Координати: 46°29′N 21°59′E / 46.483° СГШ; 21.983° ИГД / 46.483; 21.983
Држава Романија
ОкругАрад
Население (2002)[1]
 • Вкупно3.320
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (DST)ИЛВ (UTC+3)

Бељу е општина во округот Арад, Романија. Комуната лежи во висорамнината Тевзулуј и реката Бељу.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) "Beliu", at the Erdélyi Magyar Adatbank's Recensământ 2002; Retrieved on September 4, 2009

Координати: 46°29′N 21°59′E / 46.483° СГШ; 21.983° ИГД / 46.483; 21.983