Халмагел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Халмагел
општина
Халмагел is located in Романија
Халмагел
Халмагел
Координати: 46°16′N 22°37′E / 46.267° СГШ; 22.617° ИГД / 46.267; 22.617
Држава Романија
ОкругОкруг Арад
Население (2002)[1]1.656
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Халмагел (романски: Hălmăgel) — општина во округот Арад во западна Романија, во која живеат 1.656 жители. Се состои од четири села: Халмагел, Лункшоара, Тернавица и Цохешти. Административниот центар Халмагел е оддалечен 140 км од градот Арад.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот во 2002 година, во општината живеат 1.656 жители и сите се Романци.

Историја[уреди | уреди извор]

Првите пишани документи во кои се споменува Халмаѓел датираат од 1439 година.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Примарна стопанска дејност во местото е земјоделството, но развиени се и прехранбената индустрија и производството на суровини и материјали.

Наводи[уреди | уреди извор]


Координати: 46°16′N 22°37′E / 46.267° СГШ; 22.617° ИГД / 46.267; 22.617