Игнешти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Игнешти
Општина
Игнешти is located in Романија
Игнешти
Игнешти
Координати: 46°24′N 22°10′E / 46.400° СГШ; 22.167° ИГД / 46.400; 22.167
Држава Романија
ОкругОкруг Арад
Население (2002)[1]822
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (DST)ИЛВ (UTC+3)

Игнешти (романски: Igneşti) е општина во округот Арад во западна Романија, во која живеат 822 жители. Комуната се состои од чтири села: Игнешти, Минеад, Надалбешти и Сусани. Административниот центар Игнешти е одалечен 89 km од градот Арад.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот во 2002 година, во комуната живеат 822 жители, од кои 99,4% се Романци, а 0,6 се Унгарци.

Историја[уреди | уреди извор]

Првите пишани документи во кои се споменува Игнешти датираат од 1553 година.

Економија[уреди | уреди извор]

Примарна стопанска дејност во местото е земјоделството, а најзастапени се овоштарството, одгледувањето на другите култури, како и живинарството и одгелдувањето на добиток. Исто така, развиено е и пчеларството.

Наводи[уреди | уреди извор]Координати: 46°24′N 22°10′E / 46.400° СГШ; 22.167° ИГД / 46.400; 22.167