Дезна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дезна
Dezna
општина
Координати: 46°24′N 22°15′E / 46.400° СГШ; 22.250° ИГД / 46.400; 22.250
Држава Романија
ОкругОкруг Арад
Население (2002)[1]1.523

Дезнаопштина во округот Арад во Романија. Се наоѓа во долината на реката Дезна.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Romanian census data, 2002; посетено на March 1, 2010

Координати: 46°24′N 22°15′E / 46.400° СГШ; 22.250° ИГД / 46.400; 22.250