Прејди на содржината

Аркиш

Координати: 46°28′59″N 22°03′00″E / 46.483° СГШ; 22.050° ИГД / 46.483; 22.050
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аркиш
Archiş
Општина
Местоположба на општината.
Местоположба на општината.
Координати: 46°28′59″N 22°3′0″E / 46.48306° СГШ; 22.05000° ИГД / 46.48306; 22.05000
Држава Романија
ОкругАрад
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.699
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Аркиш (унгарски: Bélárko) — општина во округот Арад во Романија. Се наоѓа во северниот дел на басенот Себиш во падините на планината Кодру Мома.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) " Archiş", at the Erdélyi Magyar Adatbank's Recensământ 2002; Посетено на September 4, 2009

46°28′59″N 22°03′00″E / 46.483° СГШ; 22.050° ИГД / 46.483; 22.050