Халмаѓу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Халмаѓу
општина
Халмаѓу is located in Романија
Халмаѓу
Халмаѓу
Координати: 46°16′N 22°35′E / 46.267° СГШ; 22.583° ИГД / 46.267; 22.583
Држава Романија
ОкругОкруг Арад
Население (2002)[1]3.562
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Халмаѓу (романски: Hălmagiu) — општина во округот Арад во западна Романија, во која живеат 3.562 жители. Се состои од десет села.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот во 2002 година, во општината живеат 3.562 жители, од кои 99,9% се Романци, а 0,1% се припадници на некоја друга етничка заедница.

Историја[уреди | уреди извор]

Првите пишани документи во кои се споменува Хамѓу датираат од 1390 година.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Примарна стопанска дејност во местото е земјоделството, но и секундарните и терцијалните дејности сè до некој степен развиени. Местото е познато и по производството на крзнени производи, а исто така и производи од дрво.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 46°16′N 22°35′E / 46.267° СГШ; 22.583° ИГД / 46.267; 22.583