Мачеа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мачеа
општина
Држава Романија
ОкругОкруг Арад
Население (2002)[1]6.169
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Мачеа (романски: Macea, унгарски: Mácsa, германски: Matscha) — општина во округот Арад во западна Романија, во која живеат 6.169 жители. Се состои од две села: Мачеа и Сенмартин. Административниот центар, Иратошу е оддалечен 23 км од градот Арад.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот во 2002 година, во општината живеат 6.169 жители, од кои 85,6% се Романци, 8,3% Роми, 3,3% Унгарци, 2,2% Германци и 0,6% се приапдници на некоја друга етничка заедница.

Историја[уреди | уреди извор]

Првите пишани документи во кои се споменува Мечеа датираат од 1380 година, но на територијата на општината се пронајдени предмети стари од неолитско време.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Примарна стопанска дејност во местото е земјоделството. Најзастапени се говедарството и свињарството. До одреден степен развиена е и прехранбената индустрија.

Наводи[уреди | уреди извор]