Берса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Берса
Bârsa
Општина
Barsa jud Arad.png
Координати: 46°22′N 22°4′E / 46.367° СГШ; 22.067° ИГД / 46.367; 22.067
Држава Романија
ОкругАрад
Површина
 • Вкупна51,47 км2 (1,987 ми2)
Население (2002)[1]
 • Вкупно1.920
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (DST)ИЛВ (UTC+3)

Берса е општина во округот Арад, Романија. Комуната се наоѓа во басенот Себиш.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) "Bârsa", at the Erdélyi Magyar Adatbank's Recensământ 2002; Retrieved on September 4, 2009

Координати: 46°22′59″ СГШ; 22°04′01″ ИГД / 46.383° СГШ; 22.067° ИГД / 46.383; 22.067