Апатев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Апатев
Општина
Координати: 46°37′N 21°47′E / 46.617° N; 21.783° E / 46.617; 21.783
Држава Романија
ОкругАрад
Население (2002)[1]
 • Вкупно3.684
Часовен појасИВ (UTC+2)
 • Лете (DST)ИЛВ (UTC+3)

Апатев (унгарски: Apáti) е општина во округот Арад, Романија. Комуната се наоѓа на платото Кришурилор и е составена од три села.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) " Apateu", at the Erdélyi Magyar Adatbank's Recensământ 2002; Retrieved on September 4, 2009