Гиорок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гиорок
општина
Гиорок is located in Романија
Гиорок
Гиорок
Координати: 46°9′N 21°35′E / 46.150° СГШ; 21.583° ИГД / 46.150; 21.583
Држава Романија
ОкругОкруг Арад
Население (2002)[1]4.065
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Ѓорок (романски: Ghioroc) — општина во округот Арад во западна Романија, во која живеат 4.065 жители. Административно, општината се состои од три села: Гиорок, Кувин и Миниш. Административниот центар Гиороке оддалечен 22 км од градот Арад.

Историја[уреди | уреди извор]

Името Ѓотрок за првпат се споменува во 1135 година, додека Миниш во 1302 и Кувин во 1323 година.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот во 2002 година, во општината живеат 4.065 жители, од кои 81,2% се Романци, 17,1% Унгарци, 0,7% Украинци, 0,5% Германци, 0,3% Роми и 0,2% од населението се припадници на некоја друга етничка заедница.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Економијата главно е насочена кон земјоделството, кое е развиено во регионот, а особено на производството на вино. Сепак, постојат и некои други стопански гранки кои се развиени во регионот.

Наводи[уреди | уреди извор]


Координати: 46°09′N 21°35′E / 46.150° СГШ; 21.583° ИГД / 46.150; 21.583