Биркиш

Координати: 45°58′N 22°10′E / 45.967° СГШ; 22.167° ИГД / 45.967; 22.167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Биркиш
општина
Местположба
Местположба
Координати: 45°58′N 22°10′E / 45.967° СГШ; 22.167° ИГД / 45.967; 22.167
Држава Романија
ОкругАрад
Население (2002)[1]
 • Вкупно2.044
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Биркиш е општина во округот Арад во Романија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) "Birchiş", at the Erdélyi Magyar Adatbank's Recensământ 2002; Посетено на September 4, 2009

45°58′N 22°10′E / 45.967° СГШ; 22.167° ИГД / 45.967; 22.167