Боксиг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боксиг
општина
Местоположба
Местоположба
Координати: 46°25′N 21°57′E / 46.417° СГШ; 21.950° ИГД / 46.417; 21.950
Држава Романија
ОкругАрад
Население (2002)[1]
 • Вкупно3.553
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Боксигопштина во округот Арад во Романија. Се наоѓа во басенот Инеу покрај реката Крушул Алб.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (романски) "Bocsig", at the Erdélyi Magyar Adatbank's Recensământ 2002; Посетено на September 4, 2009

Координати: 46°25′N 21°57′E / 46.417° СГШ; 21.950° ИГД / 46.417; 21.950