Калараш (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Округ Калараш
Călăraşi
Грб
Местоположба на округот Калараш во Романија
 
Покраина Мунтенија
Седиште Калараш
Население 324.617 (2002)
Површина 5.088 km2
Густина на населеност 64/km2
ISO 3166-2 шифра RO-CL
Мрежно место www.calarasi.ro


Калараш (романски: Judeţul Călăraşi) е округ во Романија, сместен во јужниот дел на земјата. Главен град на округот е градот Калараш, а значаен е и градот Олтеница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Типичен предел во округот

Округот Калараш е копнен округ во Романија, кој се наоѓа на границата кон Бугарија. Окружен е:

Релјеф[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа во Влашка, поточно во нејзината јужна област Мунтенија. Јужна и источна граница на округот е реката Дунав, која на југ претставува и државна граница кон Бугарија, а на исток го одвојува округот од Добруџа. Во западните делови од округот се наоѓа устието на реката Арџеш. Релјефот во округот е претежно рамничарски.

Демографија[уреди | уреди извор]

Округот спаѓа во групата на окрузи во Романија во кои живее претежно романско население. Според пописот во Романија во 2002 година, Романците сочинуваат 95% од населението во округот, а од останатите најбројни се Ромите.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]