Ботошан (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Округ Ботошан
Botoşani
Грб
Местоположба на округот Ботошан во Романија
 
Покраина Молдавија
Седиште Ботошани
Население 452.834 (2002)
Површина 4.986 km2
Густина на населеност 91/km2
ISO 3166-2 шифра RO-BT
Мрежно место www.cjbotosani.ro


Ботошан (романски: Judeţul Botoşani) — округ во Романија, сместен во североисточниот дел на земјата. Главен град на округот е градот Ботошан, а значаен е и градот Дорохој.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Округот Ботошан е копнен округ во Романија, кој се наоѓа на границата кон Молдавија и Украина. Окружен е:

Релјеф[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа во историскиот регион Молдавија. Тој предел претежно е ридски, а реката Прут е источна окружна, а воедно и државна граница. Значајна е и реката Сирет, којашто тече во западниот дел од округот.

Демографија[уреди | уреди извор]

Округот спаѓа во оние окрузи во Романија, во кои претежно живеат Романци. Според пописот во Романија во 2002 година, Романците сочинуваат 98% од населението во округот, а од останатите најбројни се Ромите и Украинците.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]