Прејди на содржината

Бистрица-Насауд (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Округ Бистрица-Насауд
Bistriţa-Năsăud
Грб
Местоположба на округот Бистрица-Насауд во Романија
 
Покраина Трансилванија
Седиште Бистрица
Население 311.657 (2002)
Површина 5.355 km2
Густина на населеност 58/km2
ISO 3166-2 шифра RO-BN
Мрежно место www.cjbn.ro


Бистрица-Насауд (романски: Judeţul Bistriţa-Năsăud; унгарски: Beszterce-Naszód megye) е округ во Романија, сместен во северниот дел на земјата. Главен град на округот е градот Бистрица, а значаен е и градот Насауд.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Езерото Колибица

Округот Бистрица-Насауд е копнен округ во Романија. Окружен е:

Релјеф[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа во историската област Трансилванија. Во округот се наоѓаат долини по горниот тек на реката Самош, кои се опколени со делови од Карпатите.

Демографија[уреди | уреди извор]

Округот спаѓа во оние окрузи во Романија, во кои претежно живеат Романци. Според пописот во Романија во 2002 година, Романците сочинуваат 90% од населението во округот, Унгарците 6%, а останатите 4% ги сочинуваат припадници на други етничка заедница.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]