Браила (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Округ Браила
Brăila
Грб
Местоположба на округот Браила во Романија
 
Покраина Мунтенија
Седиште Ботошани
Население 373.174 (2002)
Површина 4.766 km2
Густина на населеност 78/km2
ISO 3166-2 шифра RO-BR
Мрежно место www.cjbraila.ro


Браила (романски: Judeţul Brăila) е округ во Романија, сместен во југоистичниот дел на земјата. Главен град на округот е градот Браила.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Фонтана во градот Браила

Округот Браила е копнен округ во Романија. Окружен е:

Релјеф[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа во Влашка, поточно во нејзината јужна област Мунтенија. Релјефот во целиот округ е рамничарски. Во јужните делови од округот, по окружната граница тече реката Дунав, која го одвојува овој дел од Романија со областа Добруџа. Округот е најсушниот дел во низината, познат како Бараганска степа. Во северните делови тече реката Сирет, која претставува и граница кон регионот Молдавија.

Демографија[уреди | уреди извор]

Округот спаѓа во групата на окрузи во Романија во кои претежно живее романско население. Според пописот во Романија во 2002 година, Романците сочинуваат 98% од населението во округот, а од останатите најбројни се Ромите и Русите.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]