Констанца (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Округ Констанца
Constanţa
Грб
Местоположба на округот Констанца во Романија
 
Покраина Добруџа
Седиште Констанца
Население 715.151 (2002)
Површина 7.071 km2
Густина на населеност 101/km2
ISO 3166-2 шифра RO-CT
Мрежно место www.cjc.ro


Констанца (романски: Judeţul Constanţa) е округ во Романија, сместен во југоисточниот дел на земјата. Главен град на округот е градот Констанца, а значајни се и градовите Менџидија, Мангалија и Наводари.

Округот Констанца е најважниот приморски округ во Романија. Градот Констанца е единственото големо пристаниште во земјата, а во округот се наоѓаат сите познати летувалишта на Црното Море во земјата, како Мангалија, Мамаја, Ефорие и Тузла.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Поглед на градот Констанца и Црното Море

Округот Клуж е приморски округ во Романија, а воедно и граничен кон Бугарија. Окружен е:

Релјеф[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа во историската област Добруџа. Сместен е меѓу течението на реката Дунав, која го одвојува од областа Влашка и Црното Море. Во средишниот дел на округот ископан е каналот Чернавода-Негру Вода. Северниот дел на округот е рамничарски, а јужниот ридест.

Демографија[уреди | уреди извор]

Округот спаѓа во групата на окрузи во Романија во кои живее претежно романско население. Според пописот во Романија во 2002 година, Романците сочинуваат 91% од населението во округот, а од останатите најбројни се Турците кои сочинуваат 3,4% од вкупното население, Татарите 3,2% и Ромите 1%. Останатите 1,4% се припадници на некоја друга етничка заедница.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]