Брашов (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Округ Брашов
Braşov
Грб
Местоположба на округот Брашов во Романија
 
Покраина Трансилванија
Седиште Брашов
Население 589.028 (2002)
Површина 5.363 km2
Густина на населеност 110/km2
ISO 3166-2 шифра RO-BV
Мрежно место www.judbrasov.ro


Брашов (романски: Judeţul Braşov; романски: Brassó megye) е округ во Романија, сместен во средишниот дел на земјата. Главен град на округот е градот Брашов, а значаен е и градот Фагараш.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Поглед на градот Брашов

Округот Брашов е копнен округ во Романија. Окружен е:

Релјеф[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа во историската област Трансилванија. Брашов е претежно планински огрруг, особено на исток, каде што се издигаат Карпати, но во средишниот дел има плодни долини по горниот тек на реката Олт.

Демографија[уреди | уреди извор]

Округот спаѓа во групата на повеќенационални окрузи во Романија. Според пописот во Романија во 2002 година, Романците сочинуваат 87,2% од населението во округот, Унгарците 9%, Ромите 3%, а 0,8% се припадници на некоја друга етничка заедница.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]