Прејди на содржината

Напад на фудбалската репрезентација на Того

Од Википедија — слободната енциклопедија

Напад на фудбалската репрезентација на Тоготерористички напад врз автобусот на репрезентацијата кој се случил на 8 јануари 2010 година, кога екипата патувала кон Ангола на Африкански куп на наците, 2010 кои започнале на 11 јануари 2010 година.[1] Нападот бил извршен од страна на Фронтот за ослободување на Кабинда, терористичка и сепаратистичка организација, која истиот ден ја презела одговорноста за нападот.[2] Во нападот биле убиени возачот на автобусот, менаџерскиот асистент Абало Амелете и медиумскиот известувач Станислас Окло, а неколку други пак биле повредени.[3]. Генералниот секретар на организацијата, Родригеш Мингаш, кој моментално се наоѓа во Франција, тврдел дела целта на нападот не биле фудбалерите од Того, туку против анголските вооружени сили кои биле покрај конвојот.[4] Властите објавиле дека се уапсени двајца осомничени за нападот.[5]

Картата на провинцијата Кабинда во Ангола

На 8 јануари 2010 година, автобусот на репрезентацијата на автобусот бил нападнат од вооружени лица, којшто патувал во Ангола за Африканскиот куп на нациите, 2010 година.[6] Врз автобусите било отворено оган со митралези веднаш штом била поминета границата од Конго во Ангола, односно во провинцијата Кабинда.[7] Фудбалскиот тим на Того била во групата Б, и требала да настапи на стадион Кимандела.

Целиот вооружен напад траел околу 30 минути.[8] Во нападот биле убиени возачот на автобусот, менаџерскиот асистент Абало Амелете[9] кој немал можност ниту време да побегне или да се сокрие.[8] Патниците се сокриле под седиштата.[10]. Бранителот на ФК Васлуи, Серж Акакпо бил погоден од куршум, и изгубил многу крв[11], како и голманот Коџови Обилале.[12]. Освен овие двајца, исто така биле повредени и заменик-претседателот Габриел Амеји, седум членови на федерацијата, еден новинар и два лекари од лекарсиот тим.[13] Емануел Адебајор изјавил дека нападот бил ", еден од најлошите нешта што му се случиле некогаш во животот.[8] Тома Досеви изјавил: “Тоа беше вистински пекол. Дваесет минути на пукотници, крв и страв". Ричмонд Форсон извавил: “ Автобусот во кои пукаа беше полн со багаж,[14] можеби мислеа дека сме ние таму. Потоа отворија оган и врз нашиот автобус. Тоа беше страшно. [8] Досеви изјавил и дека врз автобусите било пукано како во него да има кучиња.[8][15]

Сепаратистичката организација Фронтот за ослободување на Кабинда (FLEC) ја презела одговорноста за нападот.[16] Во соопштението потпишано од страна на генералниот секретар Родригеш Мингаш стои дека оваа операција била само почеток на серија од планираните дејствија и дека истите ќе продолжат низ целата територија на Кабинда.[17]

Во врска со нападот на фудбалската репрезентација на Того, властите односно полицијата на Ангола уапсила две осомничени лица на 10 јануари 2010 година[18]. Како што објавило националното радио, повикувајќи се на обвинителот, апсењата биле извршени во Кабинда, помеѓу Република Конго и Демократска Република Конго во Западна Африка.[19]

Три лица загинале, а девет биле повредени.[20]

Мртви

 • Абало Амелете- помошник тренер на фудбалската репрезентација на Того и менаџер на Кара Аско (умрел на 9 јануари 2010 година, 4:00 Западно Африканско Време) [21]
 • Станислас Окло- медиумски известувач (умрел на 9 јануари 2010 година, 4:30 Западно Африканско Време) [22]
 • Марио Аџуа- возач на автобус, (починал на 8 јануари 2010)[23]

Ранети

 • Коџови Обилале[24] - бил застрелан во долниот дел на грбот.
 • Серж Акакпо[25]
 • Ибер Велу[26]
 • Веик Нибомбе
 • Елиста Коџо Лано
 • Д-р Дивинелае Амевор - физиотерапевт
 • Д-р Тадафаме Ваџа- лекар

По нападите

[уреди | уреди извор]

Репрезентацијата на Того повикала на бојкот на купот, како резултат на нападот.[27] Алексис Ромао и Тома Досеви зборуваше за нивната одвратност и нивниот недостаток на желба да се натпреваруваат.[27] По инцидентот, фудбалскиот тим се повлекол од купот официјално. Алексис Ромао исто така изјавил дека се обидувал да ги убеди другите тимови во нивната група за да се повлечат од купот.[7]

Того требло да ја одигра својот прв натпревар на турнирот против Гана, три дена по нападот на 11 јануари 2010 година.[28] STV Спорт објавил дека Того се повлекува од турнирот еден ден подоцна.[29]

Подоцна имало двоумење околу можното враќање на Того на мундијалот по изјавата на некои од фудбалерите дека тие ќе играат во спомен на "сеќавањето на мртвите." [30] Тома Досеви изјавил дека неговата земја ќе се натпреварува на купот за да се претстават националните бои на земјата, нејзините вредности и маженственост.[7][31] Сепак, по н аредба на владата на Того, фудбалскиот тим бил вратен во земјата.[32][33]

На 11 јануари 2010 година, Того, официјално бил дисквалификуван од Купот на Африка, по нивното враќање во нивната татковина [34]. Тимот на Того заминал во неделата, два дена по нападот на автобусите. "Тимот е дисквалификуван, оваа група ќе се состои од три екипи", изјавил портпаролот на Конфедерацијата.[35] Според министерот за спорт на Того, Кристофер Падумоку, Того официјално побарал повторно да се придружи во турнирот, но истото барање било одбиено. .[36]

Влоастите на Ангола, овој напад го нарекле како "акт на тероризам"[9]. Мартин О'Нил, менаџерот на играчот Мустафа Салифу во Астон Вила, бил шокиран од настанот.[9] Фудбалските клубови Манчестер Сити и Портсмут изразиле загриженост за безбедноста на нивните играчи.[9] Други играчи од Африка, како Бени Мекарти и Мохамед Сисоко го осудиле нападот.[37]

Дани Јордаан, организаторот на претстојното фудбалско првенство кое треба да се одигра во Јужна Африка од јуни и јули 2010 година, ја отфрлил загриженоста дека нападот имал било значење за безбедносната организација за истиот мундијал.[38]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
 1. „Assistant coach among dead in attack on Togo team“. CNN. 2010-01-09. Посетено на 2010-01-10.
 2. http://www.guardian.co.uk/world/2010/jan/11/two-arrested-togo-football-attack
 3. Rss Liste des blessés lors de l'attaque contre le bus des Eperviers[мртва врска]
 4. „Togo footballers were attacked by mistake, Angolan rebels say“. The Guardian. 2010-01-11. Посетено на 2010-01-11.
 5. Aleisha Tissen (2010-01-11). „Two held over attack on team“. The Citizen. Посетено на 2010-01-11.[мртва врска]
 6. „Togo footballers shot in ambush“. BBC News. 2010-01-08. Посетено на 2010-01-08.
 7. 7,0 7,1 7,2 „Togo pull out of African Nations Cup after bus attack in Angola“. The Daily Telegraph. 2010-01-09. Посетено на 2010-01-09.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 „Togo football stars tell of gun attack“. BBC Sport. 2010-01-08. Посетено на 2010-01-08.
 9. 9,0 9,1 9,2 9,3 „Togo players injured, driver killed in gun attack“. RTÉ Sport. 2010-01-08. Архивирано од изворникот на 2011-06-05. Посетено на 2010-01-08.
 10. „Angriff auf Togos Fußballteam - Ein Toter“ (германски). Transfermarkt.de. 2010-01-09. Посетено на 2010-01-09.[мртва врска]
 11. „Mannschaftsbus von Togo an angolanischer Grenze beschossen“ (германски). Архивирано од изворникот на 2011-07-16. Посетено на 2010-01-12.
 12. „Togo government tells team to quit Cup of Nations“. BBC Sport. 2010-01-09. Посетено на 2010-01-09.
 13. „2 Togo soccer players hurt in gun attack“. CBC Sports. 2010-01-09. Посетено на 2010-01-09.
 14. Drittes Todesopfer – Togo denkt an Rückzug
 15. David Smith (2010-01-08). „Emmanuel Adebayor on Togo football team bus ambushed by Angola gunmen“. The Guardian. Посетено на 2010-01-08.
 16. „Angola rebels FLEC claim Togo football team attack“. Архивирано од изворникот 2010-01-13. Посетено на 2010-01-13.
 17. Almeida, Henrique (2010-01-08). „One dead, 9 hurt in gun attack on Togo soccer team“. Reuters. Посетено на 2010-01-09.
 18. Zwei Festnahmen nach Angriff auf togolesische Fußballmannschaft
 19. „Togoisches Team zurück in Togo - Staatstrauer“. Архивирано од изворникот на 2010-01-14. Посетено на 2010-01-12.
 20. CAN : les Eperviers rentrent au Togo
 21. (германски) Zwei Tote bei Anschlag, OK erhebt Vorwürfe[мртва врска]
 22. (германски) Zwei Tote bei Terrorangriff auf Togo-Auswahl
 23. „RFI - Cup of Nations to proceed after three die in bus attack“. Rfi.fr. Архивирано од изворникот на 2010-01-12. Посетено на 2010-01-09.
 24. „(Agence AFP)“. Архивирано од изворникот на 2012-07-03. Посетено на 2010-01-12.
 25. Togo sagt Afrika-Cup-Teilnahme ab
 26. Togo Soccer Bus Attacked Near Angola
 27. 27,0 27,1 „Attacked Togo stars want Africa Cup of Nations boycott“. BBC Sport. 2010-01-08. Посетено на 2010-01-08.
 28. Jason Burt and Paul Kelso (2010-01-08). „Togo: we cannot play after this bloodshed“. The Daily Telegraph. Посетено на 2010-01-08.
 29. „Togo withdraw from Africa Cup of Nations“. Архивирано од изворникот на 2010-01-11. Посетено на 2010-01-12.
 30. Togo tritt nach Anschlag nun doch bei Afrika-Cup an
 31. http://news.smh.com.au/breaking-news-world/togo-in-dramatic-african-nations-cup-uturn-20100110-m0fu.html
 32. „Emmanuel Adebayor says Togo team will return home“. BBC News (Sport). 10 јануари 2009. Посетено на 10 јануари 2010.
 33. Jonathan Clayton, Anne Barrowclough and Ben Smith (10 јануари 2010). „Togo team flying home after terrorist attack“. The Times. Посетено на 10 јануари 2010. Недостасува |author1= (help)
 34. „Togo bei Afrika-Cup offiziell disqualifiziert“. Архивирано од изворникот на 2010-01-14. Посетено на 2010-01-12.
 35. „Bundesligisten in Sorge um Profis bei Afrika-Cup“. Архивирано од изворникот на 2010-01-14. Посетено на 2010-01-12.
 36. „Togo's request to return to play at the Africa Cup of Nations has been turned down by the tournament organisers“. World Soccer. 2010-01-11. Архивирано од изворникот на 2010-01-14. Посетено на 2010-01-11.
 37. Andrew Southwick and Mohammed Bhana (2010-01-08). „Benni McCarthy Leads Condemnation Of Togo Attack: Africa As A Whole Will Be Disgusted“. Goal.com. Посетено на 2010-01-08.
 38. „World Cup boss Danny Jordaan allays security concerns“. BBC Sport. 2010-01-09. Посетено на 2010-01-09. Text "F.A. Premier League Managers Phil Brown(Hull City),Avram Grant (Portsmouth F.C.) and Harry Redknapp(Tottenham Hotspurs) also brought up the security arrangements and have asked if the players from these teams would return from the tournament back to England " ignored (help)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

Предлошка:Wikinews-inline