Прејди на содржината

Голф на Летните олимписки игри 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија

Матична статија: Летни олимписки игри 2016.

Голф
на Летните олимписки игри 2016
ОдржувалиштеОлимписки терен за голф, резерватот „Марапенди“ , Бара да Тижука, Рио де Жанеиро, Бразил
Денови11–14 август (мажи)
17–20 август (жени)
Натпреварувачи60 мажи, 60 жени од 41 земји
«19042020»
Голф на
Летните олимписки игри 2016

Настани
мажи  жени

Натпреварите во голф на Летните олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро, Бразил, се одржале во август на новиот Олимписки терен за голф (португалски: Campo Olímpico de Golfe), изграден во рамките на резерватот „Марапенди“ во подрачјето Бара да Тижука.

Летните олимписки игри 2016 биле првите игри на кои ќе се игра голф на Олимпијадата од оние во 1904 година[1] и вклучувале две дисциплини, поединечни настапи во машка и женска конкуренција.

Распоред[уреди | уреди извор]

Машките настапи биле закажани од 11 до 14 август, а женските од 17 до 20 август.[2]

Учесници[уреди | уреди извор]

Број на машки учесници од секоја земја на Летните олимписки игри 2016:
  четворица
  двајца
  еден
  ниеден
Број на женски учесници од секоја земја на Летните олимписки игри 2016:
  четворица
  тројца
  двајца
  еден
  ниеден
Држава Мажи Жени Вкупно
Аргентина 2 2
Австралија 2 2 4
Австрија 1 1 2
Бангладеш 1 1
Белгија 2 1 3
Бразил 1 2 3
Канада 2 2 4
Чиле 1 1
Кина 2 2 4
Кинески Тајпеј 2 2 4
Колумбија 1 1
Чешка 1 1
Данска 2 2 4
Финска 2 2 4
Франција 2 2 4
Германија 2 2 4
Велика Британија 2 2 4
Хонгконг 1 1
Индија 2 1 3
Ирска 2 2 4
Израел 1 1
Италија 2 2 4
Јапонија 2 2 4
Малезија 2 2 4
Мексико 1 2 3
Мароко 1 1
Холандија 1 1
Нов Зеланд 2 1 3
Норвешка 1 2 3
Парагвај 1 1 2
Филипини 1 1
Португалија 2 2
Русија 1 1
ЈАР 2 2 4
Јужна Кореја 2 4 6
Шпанија 2 2 4
Шведска 2 2 4
Швајцарија 2 2
Тајланд 2 2 4
САД 4 3 7
Венецуела 1 1

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

МестоЗемјаЗлатоСреброБронзаВкупно
1 Велика Британија1001
Јужна Кореја1001
3 Нов Зеланд0101
Шведска0101
5 Кина0011
САД0011
Вкупно2226

По настани[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи поединечно
подробно
Џастин Роуз
 Велика Британија
Хенрик Стенсон
 Шведска
Мат Кучар
 САД
Жени поединечно
подробно
Парк Ин Би
 Јужна Кореја
Лидија Ко
 Нов Зеланд
Шаншан Фенг
 Кина

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Шикман, Мајк (12 август 2012). „2016 Olympics: New Events Debuting in Rio“. Bleacher Report. Посетено на 17 мај 2013.
  2. „International Golf Federation Event Schedule“. igfgolf.org. Архивирано од изворникот на 2015-04-16. Посетено на 15 април 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]