Прејди на содржината

Веслање на Летните олимписки игри 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Веслање
на Летните олимписки игри 2016
ОдржувалиштеЛагуна Родриго де Фрејтас
Денови6–13 август
Натпреварувачи550
«20122020»
Веслање на
Летните олимписки игри 2016

Список на веслачи
Единечно   мажи   жени
Двојки без кормилар мажи жени
Парни двојки мажи жени
Лесни парни двојки мажи жени
Четворки без кормилар мажи
Парни четворки мажи жени
Осумки мажи жени
Лесни четворки без кормилар мажи

Натпреварите во веслање на Летните олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро се одржуваат од 6 до 13 август во Родриго де Фрејтас во Копакабана. Има 14 десциплини, во кои учествуваат вкупно 550 веслачи, од кои 331 мажи и 219 жени.[1]

Формат на натпреварот[уреди | уреди извор]

Од вкупно 14 дисциплини, 8 се во машка и 6 во женска конкуренција. Меѓуи нив се категории во општа и огрнаичена тежина на веслачите и два вида веслање: со по едно весло и парно. Во првиот случај, еден веслач има само едно весло во рацете, а во втгориот весла со две истовремено.

Парни дисциплини се: единечно, двојки, лесни двојки и четворки, сите и во машка и во женска конкуренција. Дисциплините со по едно весло се двојки и осумки за мажи и жени, и четворки и лесни четворки за мажи.[1]

Иако големината и составот на форматот е непроменет од минатата олимпијада, оваа година е намален бројот на пловила за мажи во единечната дисциплина, парните четворки и осумки, со што се зголемил уделот на пловилата за жени во единечнитем, двојките и парните и лесните парни двојки.[2]

Распоред[уреди | уреди извор]

П Претходница У Утешни трки ¼ Четвртфинале ½ Полуфинале Ф Финале
Мажи[3]
Дисциплина↓/ден → саб 6 нед 7 пон 8 вто 9 сре 10 чет 11 пет 12 саб 13
Единечно П У ¼ ½ Ф
Двојки П У ½ Ф
Парни двојки П У ½ Ф
Лесни парни двојки П У ½ Ф
Четворки П У ½ Ф
Парни четворки П У Ф
Лесни четворки П У ½ Ф
Осумки П У Ф
Жени[3]
Дисциплина↓/Ден → саб 6 нед 7 пон 8 вто 9 сре 10 чет 11 пет 12 саб 13
Единечно П У ¼ ½ Ф
Двојки П У ½ Ф
Парни двојки П У ½ Ф
Лесни парни двојки П У ½ Ф
Парни четворки П У Ф
Осумки П У Ф


Учество[уреди | уреди извор]

Земји-учеснички[уреди | уреди извор]

Учесници[уреди | уреди извор]

Освоени медали[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Велика Британија 3 2 0 5
2 Германија 2 1 0 3
Нов Зеланд 2 1 0 3
4 Австралија 1 2 0 3
5 Холандија 1 1 1 3
6 Хрватска 1 1 0 2
САД 1 1 0 2
8 Франција 1 0 1 2
Полска 1 0 1 2
10 Швајцарија 1 0 0 1
11 Данска 0 1 1 2
Литванија 0 1 1 2
13 Канада 0 1 0 1
Ирска 0 1 0 1
ЈАР 0 1 0 1
16 Кина 0 0 2 2
Италија 0 0 2 2
Норвешка 0 0 2 2
19 Чешка 0 0 1 1
Естонија 0 0 1 1
Романија 0 0 1 1
Вкупно 14 14 14 42

Машка конкуренција[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
Единечно
подробно
 Нов Зеланд (NZL)
Махе Драјсдејл
 Хрватска (CRO)
Дамир Мартин
 Чешка (CZE)
Ондреј Синек
Парни двојки
подробно
 Хрватска (CRO)
Мартин Синковиќ
Валент Синковиќ
 Литванија (LTU)
Миндаугас Гришконис
Саулиус Ритер
 Норвешка (NOR)
Шетил Борhх
Олаф Туфте
Парни четворки
подробно
 Германија (GER)
Филип Венде
Лауриц Шоф
Карл Шулце
Ханс Груне
 Австралија (AUS)
Карстен Форстерлинг
Александар Белоногов
Камерон Гердлстоун
Џејмс Мекри
 Естонија (EST)
Андреј Јемсе
Алар Раја
Тину Ендрексон
Каспар Тајмсо
Двојки без кормилар
подробно
 Нов Зеланд (NZL)
Ерик Мари
Хејмиш Бонд
 ЈАР (RSA)
Лоренс Британ
Шон Килинг
 Италија (ITA)
Марко ди Костанцо
Џовани Абањале
Четворки без кормилар за мажи
подробно
 Велика Британија (GBR)
Алекса Грегори
Мухамед Сбихи
Џорџ Неш
Константин Лулудис
 Австралија (AUS)
Вил Локвуд
Још Данкли-Смит
Џош Бут
Александар Хил
 Италија (ITA)
Демонико Монтроне
Матео Касталдо
Матео Лодо
Џузепе Вичино
Осумки со кормилар
подробно
 Велика Британија (GBR)
Пол Бенет
Скот Дјурант
Мет Готрел
Мет Ленгриџ
ТОм Рензли
Пит Рид
Вилијам Сач
Ендрју Тригс-Хоџ
Фелан Хил
 Германија (GER)
Максимилијан Мунски
Малте Јакшик Jakschik
Андреас Куфнер
Ерик Јоханесен
Максимилијан Рајнелт
Феликс Драхота
Рихард Шмит
Ханес Оџик
Мартин Зауер
 Холандија (NED)
Кај Хендрик
Роберт Ликен
Боаз Мејлинк
Баудевејн Рул
Оливер Сигелар
Дирк Аутенбогарт
Мехил Верслаус
Тоне Витен
Петер Вирсум
Лесни
парни двојки
подробно
 Франција (FRA)
Пјер Уен
Жереми Азу
 Ирска (IRL)
Гери Одонован
Пол Одонован
 Норвешка (NOR)
Кристофер Брун
Аре Страндли
Лесни четворки
без кормилар
подробно
 Швајцарија (SUI)
Лукас Трамер
Зимон Ширх
Џимон Нипман
Марио Гир
 Данска (DEN)
Јакоб Барсе
Јакоб Ларсен
Каспер Винтер Јергенсен
Моретен Јергенсен
 Франција (FRA)
Дранк Солфороси
Томас Барух
Гијом Рено
Тибо Колар

Женска конкуренција[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
Единечно
подробно
 Австралија (AUS)
Ким Бренан
 САД (USA)
Геви Стоун
 Кина (CHN)
Дуен Ѓингли
Парни двојки
подробно
 Полска (POL)
Магдалена Фуларчик-Козловска
Маталија Мадај
 Велика Британија (GBR)
Викторија Торнли
Кетрин Грејнџер
 Литванија (LTU)
Доната Виштартајте
Милда Валк Валчјукајте
Парни четворки
подробно
 Германија (GER)
Анекатрин Тиле
Карина Бер
Јулија Лир
Лиза Шмидила
 Холандија (NED)
Шантал Ахтерберг
Никол Бојкерс
Инге Јансен
Карлине Бау
 Полска (POL)
Марија Шрпингвалд
Јоана Лешчињска
Агњешка Кобус
Моника Ќаќух
Двојки без кормилар
подробно
 Велика Британија (GBR)
Хелен Главер
Хедер Станинг
 Нов Зеланд (NZL)
Женевив Берент
Ребека Скаун
 Данска (DEN)
Хедвиг Расмусен
Ане Андерсен
Осумки со кормилар
подробно
 САД (USA)
Емили Реган
Кери Симондс
Аманда Полк
Лорем Шметерлинг
Теса Гобо
Меган Мусницки
Еленор Логан
Аманда Елмор
Кејтлин Снајдер
 Велика Британија (GBR)
КЕјти Гривс
Мелани Вилсон
Франсес Хаутон
Поли Свон
Џесика Еди
Оливија Карнеги-Браун
Карен Бенет
Зои Ли
ЗОи Де Толедо
 Романија (ROU)
Роксана Коѓану
Јоана Струнгару
Милхаела Петрила
Јулијана Попа
Мадалина Берес
Лаура Опра
Аселина Богуш
Андреја Богијан
Даниела Друнча
Лесни
парни двојки
подробно
 Холандија (NED)
Илзе Паулис
Мајке Хед
 Канада (CAN)
Линдзи Џенерич
Патриша Оби
 Кина (CHN)
Хуанг Венји
Пан Фејхунг

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Rio 2016: Rowing“. Rio 2016. Архивирано од изворникот на 2015-01-13. Посетено на 31 January 2015.
  2. Butler, Nick (16 March 2015). „Changes to Rio 2016 qualification announced by rowing to boost female and global participation“. Inside the Games. Посетено на 27 March 2014.
  3. 3,0 3,1 „World Rowing: Rio 2016 Olympic Schedule“ (pdf). FISA. Посетено на 26 Jul 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]