Стрелаштво на Летните олимписки игри 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стрелаштво
на Летните олимписки игри 2016
ОдржувалиштеНационален стрелачки центар
Денови6–14 август
Натпреварувачи390
«20122020»
Стрелаштво на
Летните олимписки игри 2016

Список на стрелци
Пушка
Пушка од три положби од 50 м мажи жени
Пушка од 50 м лежечки мажи
Воздушна пушка од 10 м   мажи   жени
Пиштол
Пиштол од 50 м мажи
Пиштол од 25 м жени
Брзострелен пиштол од 25 м мажи
Воздушен пиштол од 10 м мажи жени
Сачмарка
Трап мажи жени
Двоен трап мажи
Скит мажи жени

Натперварите во стрелаштво на Летните олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро се одржуваат од 6 до 14 август во Национален стрелачки центар во подрачјето Деодоро.[1] На игрите учествуваат највеќе 390 стрелци во вкупно 15 дисциплини. Форматот на натпреварот е сличен на оној во 2012 г. со извесни драстични промени во правилата и напатствијата.

Промени во форматот[уреди | уреди извор]

На 23 ноември 2012 г. Меѓународниот сојуз за спортско стрелаштво вовел нови правила во натпреварувањето со цел да го направи спортот попривлечен за младите, гледачите и медиумите, како и да се добие што почесна и поотворена игра. Најголемата промена е онаа во финалето за сите дисциплини, каде сите финалисти мора да почеток. Покрај ова, сите финалиња имаат етапа на елиминација додека не се дојде до само двајца стрелци, кои се натпреваруваат за златото и среброто. Воведено е децимално бодување за воздушна пушка и лежечка пушка, одвоени периодите на нишанење и стрелање, ограничена употребата на помошни прекривки и опрема, изменета далечината на фрлените цели во скитот и прилагодени целите во двојниот трап.[2]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификациите за стрелачкитое натпреварувања се слични како оние на минатата олимпијада, со утврден број на учеснички места од земјите чии претставници доволно добро се котирале на светските и континенталните првенства. Според напатствијата на Меѓународниот сојуз за спортско стрелаштво, квалификациите почнале со Светското стрелачко првенство 2014 во Гранада, Шпанија, и завршиле на 19 септември, нешто помалку од две години пред почетокот на олимпијадата.[3][4] Учесничките места начелно се доделени со освојвуање на златен медал во Светскиот куп или најдобро место на Светското првенство или континенталните првенства (Азија, Америка, Африка, Европа и Океанија).

Бразил се нема квалификувано преку првенствата, но има загарантирани места како земја-домаќин на олимпијадата. Nine quota places, however, are reserved to the host nation.[5]

Распоред на натпреварувањата[уреди | уреди извор]

К Квалификации Ф Финале
Дисциплина↓/Ден → саб 6 нед 7 пон 8 вто 9 сре 10 чет 11 пет 12 саб 13 нед 14
Пушка
Воздушна пушка од 10 м за мажи К Ф
Пушка од 50 м лежечки за мажи К Ф
Пушка од 3 положби од 50 м за мажи К Ф
Воздушна пушка од 10 м за жени К Ф
Пушка од 3 положби од 50 м за жени К Ф
Пиштол
Воздушен пиштол од 10 м за мажи К Ф
Брзострелен пиштол од 25 м за мажи К Ф
Пиштол од 50 м за мажи К Ф
Воздушен пиштол од 10 м за жени К Ф
Воздушен пиштол од 25 м за жени К Ф
Сачмарка
Трап за мажи К Ф
Двоен трап за мажи К Ф
Скит за мажи К Ф
Трап за жени К Ф
Скит за жени К Ф


Учество[уреди | уреди извор]

Земји-учеснички[уреди | уреди извор]

Учесници[уреди | уреди извор]

Освоени медали[уреди | уреди извор]

Толкување

   *   земја-домаќин (Бразил)

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Кина 1 1 2 4
2 САД 1 0 1 2
3 Австралија 1 0 0 1
Виетнам 1 0 0 1
5 Бразил* 0 1 0 1
Русија 0 1 0 1
Нов Зеланд 0 1 0 1
8 Грција 0 0 1 1
Вкупно 4 4 4 12

Машка конкуренција[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
Воздушен пиштол од 10 м
подробно
Хоанг Суан Вињ
 Виетнам ОР
Фелипе Алмејда Ву
 Бразил
Панг Веј
 Кина
Воздушна пушка од 10 м
подробно
Брзострелен пиштол од 25 м
подробно
Пиштол од 50 м
подробно
Пушка лежечки од 50 м
подробно
Пушка од три положби од 50 м
подробно
Скит
подробно
Трап
подробно
Двоен трап
подробно

Женска конкуренција[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
Воздушен пиштол од 10 м
подробно
Џанг Менгсјуе
 Кина ОР
Виталина Бацарашкина
 Русија
Ана Коракаки
 Грција
Воздушна пушка од 10 м
подробно
Вирџинија Трешер
 САД ОР
Ду Ли
 Кина
Ји Селинг
 Кина
Пиштол од 25 м
подробно
Пушка од три положби од 50 м
подробно
Скит
подробно
Трап
подробно
Кетрин Скинер
 Австралија
Натали Руни
 Нов Зеланд
Кори Когдел
 САД

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Shooting“. Rio 2016. 2014. Архивирано од изворникот на 2014-09-10. Посетено на 9 September 2014.
  2. „New ISSF 2013-2016 Rules: competitions will start from zero, and end in a duel“. Меѓународен сојуз за спортско стрелаштво. 23 November 2012. Посетено на 13 August 2015.
  3. „The road to Rio 2016 starts from Spain: 51st ISSF World Championship presented in Granada“. Меѓународен сојуз за спортско стрелаштво. 3 June 2014. Посетено на 9 September 2014.
  4. „Rio 2016 Quota Places: the distribution rules“. Меѓународен сојуз за спортско стрелаштво. 2 May 2014. Посетено на 9 September 2014.
  5. „Olympic Quota Places“. Меѓународен сојуз за спортско стрелаштво. Посетено на 9 September 2014.