Гимнастика на Летните олимписки игри 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гимнастика
на Летните олимписки игри 2016
ОдржувалиштеОлимписка арена Рио
Денови6 - 21 август
«20122020»
Гимнастика на
Летните олимписки игри 2016
Список на гимнастичари
Спортска гимнастика
Квалификации   мажи   жени

Екипен повеќебој   мажи   жени
Повеќебој мажи жени
Прескок мажи жени
Партер мажи жени
Коњ со рачки мажи
Кругови мажи
Разбој мажи
Вратило мажи
Двовисински разбој жени
Греда жени
Ритмичка гимнастика
Повеќебој жени
Групен повеќебој жени
Трамбулина
Поединечно мажи жени

Натпреварите во гимнастика на Летните олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро се состоеле од три категории: спортска гимнастика, ритмичка гимнастика и скокови на трамбулина. Сите гимнастички дисциплини биле одржани во Олимписката арена Рио (уште позната како ХСБЦ арена) од 6 до 21 август 2016 година.[1][2][3]

Квалификација[уреди | уреди извор]

Квалификувањето на игрите се заснова врз реултатите остварени на Светското првенство во спортска гимнастика 2015, одржано во Глазгов, Шкотска, од 24 октомври до 1 ноември 2015 година; на Светското првенство во ритмичка гимнастика 2015, одржано во Штутгарт, Германија, од 7 до 13 септември 2015 година; на Светското првенство во скокови на трамбулина 2015, одржано во Оденсе, Данска, од 25 до 28 ноември 2015 година; и на Олимпискиот квалификациски турнир, одржан од 16 до 22 април 2016 година во Олимписката арена Рио.[4]

Земји учеснички[уреди | уреди извор]

Бразил, како земја домаќин, добива загарантирани места во случај да не успее да квалификува свои натпреварувачи.

Табела на медали[уреди | уреди извор]

   *   Земја домаќин (Бразил)

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 САД 4 6 2 12
2 Русија 3 5 3 11
3 Велика Британија 2 2 3 7
4 Јапонија 2 0 1 3
5 Украина 1 1 1 3
6 Германија 1 0 1 2
7 Белорусија 1 0 0 1
Канада 1 0 0 1
Грција 1 0 0 1
Холандија 1 0 0 1
Северна Кореја 1 0 0 1
12 Бразил* 0 2 1 3
13 Кина 0 1 4 5
14 Шпанија 0 1 0 1
15 Бугарија 0 0 1 1
Швајцарија 0 0 1 1
Вкупно 18 18 18 54

Дисциплини[уреди | уреди извор]

Спортска гимнастика[уреди | уреди извор]

Машки дисциплини[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
Екипен повеќебој
подробно
Јапонија (ЈАП)
Кензо Шираи
Јусуке Танака
Коџи Јамамуро
Кохеи Учимура
Рјохеи Като
Русија (РУС)
Денис Абљазин
Давид Бељавскиј
Иван Стретович
Николај Куксенков
Никита Нагорњи
Кина (КИН)
Денг Шуди
Лин Чаопан
Лиу Јанг
Ју Хао
Жанг Ченглонг
Повеќебој
подробно
 Кохеи Учимура (ЈАП)  Олег Верниаиев (УКР)  Макс Витлок (ВБР)
Партер
подробно
 Макс Витлок (ВБР)  Диего Хиполито (БРА)  Артур Маријано (БРА)
Вратило
подробно
 Фабијан Хамбухен (ГЕР)  Данел Лејва (САД)  Најл Вилсон (ВБР)
Разбој
подробно
 Олег Верниаиев (УКР)  Данел Лејва (САД)  Давид Бељавскиј (РУС)
Коњ со рачки
подробно
 Макс Витлок (ВБР)  Луис Смит (ВБР)  Александар Надур (САД)
Кругови
подробно
 Елефтериос Петрунијас (ГРЦ)  Артур Занети (БРА)  Денис Абљазин (РУС)
Прескок
подробно
 Ри Се-гванг (PRK)  Денис Абљазин (РУС)  Кензо Шираи (ЈАП)

Женски дисциплини[уреди | уреди извор]

За првпат по Летните олимписки игри 1976, Романија не освоила медал во женскиот екипен повеќебој, поради тоа што не успеала да квалификува екипа за првпат по игрите во 1968, завршувајќи го 40-годишниот период на освојување на медали.[5][6][7]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
Екипен повеќебој
подробно
САД (САД)
Симоне Бајлс
Габи Даглас
Лаури Ернандес
Медисон Кошан
Али Рајсман
Русија (РУС)
Ангелина Мелникова
Алија Мустафина
Марија Пасека
Дарија Спиридонова
Seda Tutkhalyan
Кина (КИН)
Фан Јилин
Мао Ји
Шанг Чунсонг
Тан Џиасин
Ванг Јан
Повеќебој
подробно
 Симоне Бајлс (САД)  Али Рајсман (САД)  Алија Мустафина (РУС)
Греда
подробно
 Сане Виверс (ХОЛ)  Лаури Ернандес (САД)  Симоне Бајлс (САД)
Партер
подробно
 Симоне Бајлс (САД)  Али Рајсман (САД)  Ејми Тинклер (ВБР)
Двовисински разбој
подробно
 Алија Мустафина (РУС)  Медисон Кошан (САД)  Софи Шедер (ГЕР)
Прескок
подробно
 Симоне Бајлс (САД)  Марија Пасека (РУС)  Џулија Штајнгрубер (ШВА)

Ритмичка гимнастика[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
Повеќебој
подробно
 Маргарита Мамун (РУС)  Јана Кудравцева (РУС)  Гана Ризатдинова (УКР)
Групен повеќебој
подробно
 Русија (RUS)
Вера Бирјукова
Анастасија Близњук
Анастасија Максимова
Анастасија Татарева
Марија Толкачева
 Шпанија (ESP)
Сандра Агиљар
Артеми Гавесу
Елена Лопес
Мурдес Мохедано
Алехандра Кереда
 Бугарија (BUL)
Ренета Камберова
Љубомира Казанова
Михаела Маевска-Величкова
Цветана Најденова
Христијана Тодорова

Трамбулина[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
Поединечно мажи
подробно
 Владислав Гончаров (БЛР)  Донг Донг (КИН)  Леи Гао (КИН)
Поединечно жени
подробно
 Роузи Макленан (КАН)  Бријони Пејџ (ВБР)  Ли Дан (КИН)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rio 2016: Artistic Gymnastics“. Rio 2016. Архивирано од изворникот на 2015-11-08. Посетено на 28 March 2015.
  2. „Rio 2016: Rhythmic Gymnastics“. Rio 2016. Архивирано од изворникот на 2015-10-25. Посетено на 28 March 2015.
  3. „Rio 2016: Trampoline Gymnastics“. Rio 2016. Архивирано од изворникот на 2020-02-28. Посетено на 28 March 2015.
  4. „Rio 2016 – FIG Gymnastics Qualification System“ (PDF). Меѓународна гимнастичка федерација. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-03-19. Посетено на 20 July 2015.
  5. Dvora Meyers (19 April 2016). „Romania's Olympic gymnastics failure: where did it all go wrong?“. The Guardian (London).
  6. Laura Wagner (18 April 2016). „Romanian Women's Gymnastics Team Fails To Qualify For Olympics, Ending Medal Streak“. npr.
  7. Erin Corbett (4 August 2016). „Why Isn't The Romania Gymnastics Team At Rio? The Women's Team Isn't Competing This Year“. Bustle.com.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]