Гимнастика на Летните олимписки игри 2016 – трамбулина за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трамбулина за жени
на Летните олимписки игри 2016
ОдржувалиштеХСБЦ арена
Ден12 август 2016
Натпреварувачи16 од 13 земји
Победнички резултат56.465
Медалисти
Gold medal   Канада
Silver medal   Велика Британија
Bronze medal   Кина
«20122020»
Гимнастика на
Летните олимписки игри 2016
Список на гимнастичари
Спортска гимнастика
Gymnastics (artistic) pictogram.svg
Квалификации   мажи   жени

Екипен повеќебој   мажи   жени
Повеќебој мажи жени
Прескок мажи жени
Партер мажи жени
Коњ со рачки мажи
Кругови мажи
Разбој мажи
Вратило мажи
Двовисински разбој жени
Греда жени
Ритмичка гимнастика
Gymnastics (rhythmic) pictogram.svg
Повеќебој жени
Групен повеќебој жени
Трамбулина
Gymnastics (trampoline) pictogram.svg
Поединечно мажи жени

Гимнастичкото натпреварување во трамбулина за жени на Летните олимписки игри 2016 било одржано во ХСБЦ арената на 12 август 2016 година.

Формат на натреварување[уреди | уреди извор]

Натпреварувањето се состои од две фази: квалификации и финале. Во овалификациите, гимнастичарките изведуваат две рутини: задолжителна и доброволна. Резултатите за двете рутини се собираат, и најдобрите осум гимнастичарки се пласираат во финалето. Финалето се состои од една рутина, а квалификациските резултати не се пренесуваат.

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите саатници се по локално време (UTC−3).

Датум Време Фаза
12 август 2016 14:03 Квалификации
12 август 2016 15:42 Финале

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Гимнастичарка Задолжително Доброволно Казна Вкупно Квалиф.
1  Татјана Петрења (БЛР) 47.850 56.665 104.515 Кв.
2  Ли Дан (КИН) 48.075 56.000 104.075 Кв.
3  Роузи Макленан (КАН) 47.490 55.640 103.130 Кв.
4  Хе Вена (КИН) 48.000 55.095 103.095 Кв.
5  Кат Дрискол (ВБР) 46.950 53.345 100.295 Кв.
6  Хана Харчонак (БЛР) 47.540 52.735 100.275 Кв.
7  Бријони Пејџ (ВБР) 47.550 52.525 100.075 Кв.
8  Луба Головина (ГРУ) 47.080 51.205 98.285 Кв.
9  Јана Павлова (РУС) 46.940 51.120 98.060
10  Леони Адам (ГЕР) 45.355 52.530 97.885
11  Ана Ренте (ПОР) 45.220 52.665 97.885
12  Екатерина Хилко (УЗБ) 46.570 50.955 97.525
13  Рана Накано (ЈАП) 44.580 52.195 96.775
14  Марине Журбер (ФРА) 46.445 50.315 96.760
15  Никол Ахсингер (САД) 45.250 50.205 95.455
16  Наталија Москвина (УКР) 46.030 17.300 63.330

Финале[уреди | уреди извор]

Место Гимнастичарка Тежина Изведба Лет Казна Вкупно
1  Роузи Макленан (КАН) 15.000 25.200 16.265 56.465
2nd  Бријони Пејџ (ВБР) 14.400 25.500 16.140 56.040
3rd  Ли Дан (КИН) 15.000 24.900 15.985 55.885
4  Хе Вена (КИН) 15.200 24.000 16.370 55.570
5  Татјана Петрења (БЛР) 14.600 24.300 15.750 54.650
6  Кат Дрискол (ВБР) 14.400 23.400 15.845 53.645
7  Луба Головина (ГРУ) 14.400 21.300 15.310 51.010
8  Хана Харчонак (БЛР) 1.500 2.400 1.800 5.700