Гимнастика на Летните олимписки игри 2016 – партер за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Партер за жени
на Летните олимписки игри 2016
ОдржувалиштеХСБЦ арена
Ден16 август 2016
Натпреварувачи14 од 8 земји
Медалисти
Gold medal   САД
Silver medal   САД
Bronze medal   Велика Британија
«20122020»
Гимнастика на
Летните олимписки игри 2016
Список на гимнастичари
Спортска гимнастика
Квалификации   мажи   жени

Екипен повеќебој   мажи   жени
Повеќебој мажи жени
Прескок мажи жени
Партер мажи жени
Коњ со рачки мажи
Кругови мажи
Разбој мажи
Вратило мажи
Двовисински разбој жени
Греда жени
Ритмичка гимнастика
Повеќебој жени
Групен повеќебој жени
Трамбулина
Поединечно мажи жени

Гимнастичкото натпреварување во партер за жени на Летните олимписки игри 2016 било одржано во ХСБЦ арената на 16 август 2016 година.

Симоне Бајлс го освоила четвртиот златен медал на игрите и петти вкупно, израмнувајќи се со Лариса Латинина, Екатерина Сабо и Вера Чаславска, кои исто така имале освоено по четири златни медали на едни олимписки игри.[1][2]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Гимнастичарките кои ќе се пласираат во најдобрите осум во квалификациите изборуваат место во финалето.

Во случаите кога во најдобрите осум има повеќе од два гимнастичарки од една земја, последно пласираните меѓу нив не се квалифкуваат во финалето. Наместо нив, се квалификуваат следните најдобри гимнастичарки.

Место Гимнастичарка Држава Тежина Изведба Каз. Вкупно Квалиф.
1 Симоне Бајлс САД 6.800 8.933 15.733 Кв.
2 Али Рајсман САД 6.600 8.675 15.275 Кв.
3 Ванеса Ферари Италија 6.200 8.666 14.866 Кв.
4 Лаури Хернандез САД 6.000 8.800 14.800
5 Џулија Штајнгрубер Швајцарија 6.200 8.466 14.666 Кв.
6 Ванг Јан Кина 6.300 8.366 14.666 Кв.
7 Ејми Тинклер Велика Британија 6.300 8.300 14.600 Кв.
8 Маи Мураками Јапонија 6.200 8.366 14.566 Кв.
9 Габи Даглас САД 6.100 8.366 −0.100 14.366
10 Ерика Фасана Италија 6.100 8.233 14.333 Кв.
11 Клаудија Фрагапејн Велика Британија 6.200 8.133 14.333 Рез.
12 Паулин Шефер Германија 5.700 8.600 14.300 Рез.
13 Елиза Менегини Италија 5.600 8.633 14.233
14 Каталина Понор Романија 5.900 8.300 14.200 Рез.

Финале[уреди | уреди извор]

Место Гимнастичарка Тежина Изведба Казна Вкупно
 Симоне Бајлс (САД) 6.900 9.066 15.966
 Али Рајсман (САД) 6.600 8.900 15.500
 Ејми Тинклер (ВБР) 6.400 8.533 14.933
4  Ванеса Ферари (ИТА) 6.300 8.466 14.766
5  Ванг Јан (КИН) 6.300 8.366 14.666
6  Ерика Фасана (ИТА) 6.100 8.433 14.533
7  Маи Мураками (ЈАП) 6.300 8.233 14.533
8  Џулија Штајнгрубер (ШВА) 5.400 6.700 −0.300 11.800

Наводи[уреди | уреди извор]