Гимнастика на Летните олимписки игри 2016 – греда за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Греда за жени
на Летните олимписки игри 2016
ОдржувалиштеХСБЦ арена
Ден15 август 2016
Натпреварувачи13 од 9 земји
Медалисти
Gold medal   Холандија
Silver medal   САД
Bronze medal   САД
«20122020»
Гимнастика на
Летните олимписки игри 2016
Список на гимнастичари
Спортска гимнастика
Квалификации   мажи   жени

Екипен повеќебој   мажи   жени
Повеќебој мажи жени
Прескок мажи жени
Партер мажи жени
Коњ со рачки мажи
Кругови мажи
Разбој мажи
Вратило мажи
Двовисински разбој жени
Греда жени
Ритмичка гимнастика
Повеќебој жени
Групен повеќебој жени
Трамбулина
Поединечно мажи жени

Натпреварувањето греда за жени на Летните олимписки игри 2016 било одржано во ХСБЦ арената на 15 август 2016.

Златниот медал го освоила холанѓанката Сане Виверс, која станала прва гимнастичарка од оваа земја која освоила златен олимписки медал во гимнастика.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Гимнастичарките кои ќе се пласираат во најдобрите осум во квалификациите изборуваат место во финалето. Во случаите кога во најдобрите осум има повеќе од две гимнастичарки од една земја, последно пласираните меѓу нив не се квалифкуваат во финалето. Наместо нив, се квалификуваат следните најдобри гимнастичарки.

Место Гимнастичарка Држава Тежина Изведба Каз. Вкупно Квалиф.
1 Симоне Бајлс САД 6.700 8.933 15.633 Кв.
2 Лаури Херандез САД 6.400 8.966 15.366 Кв.
3 Флавија Сараива Бразил 6.300 8.833 15.133 Кв.
4 Сане Виверс Холандија 6.300 8.766 15.066 Кв.
5 Каталина Понор Романија 6.200 8.700 14.900 Кв.
6 Фан Јилин Кина 6.400 8.466 14.866 Кв.
7 Габи Даглас САД 6.300 8.533 14.833
7 Али Рајсман САД 6.300 8.533 14.833
9 Марин Бојер Франција 6.200 8.400 14.600 Кв.
10 Изабела Онјушко Канада 6.500 8.033 14.533 Кв.
11 Елиза Дауни Велика Британија 5.900 8.600 14.500 Рез.
12 Ејми Тинклер Велика Британија 6.200 8.300 14.500 Рез.
13 Тутја Јилмаз Турција 6.300 8.200 14.500 Рез.

Финале[уреди | уреди извор]

Место Гимнастичарка Тежина Изведба Казна Вкупно
 Сане Виверс (ХОЛ) 6.600 8.866 15.466
 Лаури Хернандез (САД) 6.400 8.933 15.333
 Симоне Бајлс (САД) 6.500 8.233 14.733
4  Марин Бојер (ФРА) 6.100 8.500 14.600
5  Флавија Сараива (БРА) 6.300 8.233 14.533
6  Фан Јилин (КИН) 6.300 8.200 14.500
7  Каталина Понор (РОМ) 5.800 8.200 14.000
8  Изабела Онјушко (КАН) 6.100 7.300 13.400

Наводи[уреди | уреди извор]