Прејди на содржината

Едрење на Летните олимписки игри 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија

Матична статија: Летни олимписки игри 2016.

Едрење
на Games of the Olympiad
МестаМарина да Глорија
Денови8–18 август 2016
Бр. на настани10
Натпреварувачи380 (217 мажи, 163 жени) од 68 земји
← 2012
2020 →

Натпреварите во едрење на Летните олимписки игри 2016 се одржале од 8 до 18 август во Марина да Глорија во заливот Гванабара.

Вкупно имало 10 дициплини, а во споредба со дисциплините на претходните игри, измени имало во две дисциплини.

Дисиплини[уреди | уреди извор]

Дисциплините фин, ласер, ласер радијал, даска, класа 470 и класа 49, сите присутни на претходната олимпијада во Лондон, го задржале својот статус и на Летните олимписки игри 2016. Во однос на веќе споменатите претходни олимписки игри, промена во програмата имало во кобилица, така што двете дисциплини ѕвезда во машка и елиот 6 метри во женска конкуренција биле откажани и исфрлени од програмата, а на нивно место дисциплината накра 17 била повторно во употреба.

Класа Тип Конкуренција Натпреварувачи први ОИ ОИ досега
даска Едрење на даска жени 1 2008 3
даска Едрење на даска мажи 1 2008 3
ласер радијал Динги жени 1 2008 3
ласер Динги мажи 1 1996 6
фин Динги мажи 1 1952 17
класа 470 Динги жени 2 1988 8
класа 470 Динги мажи 2 1976 11
класа 49 Скиф мажи 2 2000 5
класа 49 Скиф жени 2 2016 1
накра 17 Повеќетрупови мешано 2 2016 1

Распоред[уреди | уреди извор]

Натпреварувањето започнало на 8 август, а завршило на 18 август.[1]

Прелиминарна трка Трка за медали
Дата →
Дисциплина ↓
Пон 8 Вто 9 Сре 10 Чет 11 Пет 12 Саб 13 Нед 14 Пон 15 Вто 16 Сре 17 Чет 18
даска мажи ●●● ●●● ●●● ●●●
даска жени ●●● ●●● ●●● ●●●
ласер ●● ●● ●● ●● ●●
ласер радијал ●● ●● ●● ●● ●●
фин ●● ●● ●● ●● ●●
накра 17 ●● ●●●● ●●● ●●●
мажи класа 470 ●● ●● ●● ●● ●●
жени класа 470 ●● ●● ●● ●● ●●
мажи класа 49 ●●● ●●● ●●● ●●●
жени класа 49 ●●● ●●● ●●● ●●●

Натпреварувачи по држави[уреди | уреди извор]

Медали[уреди | уреди извор]

Табела со освоени медали[уреди | уреди извор]

Клуч

  *   Земја-домаќин (Бразил)

МестоЗемјаЗлатоСреброБронзаВкупно
1 Велика Британија2103
2 Холандија2002
3 Австралија1304
4 Нов Зеланд1214
5 Хрватска1102
6 Франција1023
7 Аргентина1001
Бразил*1001
9 Словенија0101
Ирска0101
Кина0101
12 Данска0022
13 Австрија0011
Грција0011
Германија0011
САД0011
Русија0011
Вкупно10101030

Машки дисциплини[уреди | уреди извор]

Игри Злато Сребро Бронза
Даска
подробно
Доријан ван Ријселберге
 Холандија
Ник Демпси
 Велика Британија
Пјер Ле Кок
 Франција
Ласер
подробно
Том Бартон
 Австралија
Тончи Стипановиќ
 Хрватска
Сам Мих
 Нов Зеланд
Фин
подробно
Џајлс Скот
 Велика Британија
Василиј Жбогар
 Словенија
Кејлеб Пејн
 САД
класа 470
подробно
 Хрватска (CRO)
Шиме Фантела
Игор Марениќ
 Австралија (AUS)
Метју Белхер
Вилијам Рајан
 Грција (GRE)
Панајотис Мантис
Павлос Кајиалис
класа 49
подробно
 Нов Зеланд (NZL)
Питер Барлинг
Блер Тјук
 Австралија (AUS)
Нејтн Утериџ
Ијан Јенсен
 Германија (GER)
Ерик Хеил
Томас Плесел

Женски дисциплини[уреди | уреди извор]

Игри Злато Сребро Бронза
Даска
подробно
Шарлин Пикон
 Франција
Чен Пеина
 Кина
Стефанија Елфутина
 Русија
Ласер радијал
подробно
Марит Бауместер
 Холандија
Аналис Марфи
 Ирска
Ан-Мари Риндом
 Данска
класа 470
подробно
 Велика Британија (GBR)
Хана Милс
Саскија Кларк
 Нов Зеланд (NZL)
Џо Алех
Поли Паури
 Франција (FRA)
Камил Леконтр
Елен Дефранс
класа 49
подробно
 Бразил (BRA)
Мартине Граел
Кахена Кунце
 Нов Зеланд (NZL)
Алекс Малоуни
Моли Мих
 Данска (DEN)
Јена Маи Хансен
Катја Салсков-Иверсен

Мешани дисциплини[уреди | уреди извор]

Игри Злато Сребро Бронза
Накра 17
подробно
 Аргентина (ARG)
Сантјаго Ланге
Сесилија Каранса Сароли
 Австралија (AUS)
Џејсон Вотерхаус
Лиза Дарманин
 Австрија (AUT)
Томас Зајац
Тања Франк

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Летни олимписки игри 2016: Едрење (Rio2016.com)“. Архивирано од изворникот на 12 август 2012. Посетено на 24 август 2012.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  • „Едрење на Летните олимписки игри 2016 (Rio2016.com)“. Архивирано од изворникот на 26 август 2016. Посетено на 23 јули 2018.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  • Rio: Marina da Glória – Olympic and Paralympic Sailing Venue (Olympic.org)
  • ISAF: Official Site: Events: 2016 Rio Olympic Sailing Competition (Sailing.org)
  • Serviço Meteorológico Esportivo - Weather forecast for sailing (esportes.cptec.inpe.br)
  • Резултати од натпреварите во едрење