Кревање тегови на Летните олимписки игри 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кревање тегови
на Летните олимписки игри 2016
ОдржувалиштеРиосентро — Павилјон 2
Денови6–16 август 2016
Натпреварувачи260
«20122020»
Кревање тегови на
Летните олимписки игри 2016

Список на натпреварувачи
Мажи Жени
  до 56 кг     до 48 кг  
до 62 кг до 53 кг
до 69 кг до 58 кг
до 77 кг до 63 кг
до 85 кг до 69 кг
до 94 кг до 75 кг
до 105 кг преку 75 кг
преку 105 кг

Натпреварите во кревање тегови на Летните олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро ќе се одржат од 6 до 16 август во Павилјон 2 на зданието „Риосентро“. Во нив учествуваат 260 натпреварувачи (156 мажи 104 жени) и тоа во 15 разни дисциплини според тежински категории.[1]

Дисциплини[уреди | уреди извор]

Учесниците се натпреваруваат во следниве 15 дисциплини:

 • до 56 кг за мажи
 • до 62 кг за мажи
 • до 69 кг за мажи
 • до 77 кг за мажи
 • до 85 кг за мажи
 • до 94 кг за мажи
 • до 105 кг за мажи
 • преку 105 кг за мажи
 • до 48 кг за жени
 • до 53 кг за жени
 • до 58 кг за жени
 • до 63 кг за жени
 • до 69 кг за жени
 • до 75 кг за жени
 • преку 75 кг за жени

Распоред на натпреварите[уреди | уреди извор]

Секој натпреварувачки ден се состои од највеќе три дела:

 • утрински (У): 10:00-14:00 BRT (15:00-19:00 ч. CEST)[2]
 • попладневен (П): 15:30-17:30 BRT (20:30-22:30 ч. CEST)[2]
 • вечерен (В): 19:00-21:00 BRT (00:00-02:00 ч. CEST)[2]
К Квалификација Ф Финале
Ден → саб 6 нед 7 пон 8 вто 9 сре 10 пет 12 саб 13 нед 14 пон 15 вто 16
Дисциплина ↓ В У П В У П В У П В У П В У П В П В В П В П В
Мажи
До 56 кг К Ф
До 62 кг К Ф
До 69 кг К Ф
До 77 кг К Ф
До 85 кг К Ф
До 94 кг К Ф
До 105 кг К Ф
Преку 105 кг К Ф
Жени
До 48 кг ф
До 53 кг К Ф
До 58 кг К Ф
До 63 кг К Ф
До 69 кг К Ф
До 75 кг К Ф
Преку 75 кг Ф

Квалификации[уреди | уреди извор]

Како и во 2012 г., во конкуренција влегуваат 260 натпреварувачи со елиминација по екипен и поединечен пат. Бразил како домаќин безусловно добива три машки и две женски места, а десет места (шест машки и четири женски) се доделуваат по покана на Тројната комисија. Останатите места се определуваат со елиминација.[3][4]

Учество[уреди | уреди извор]

Земји-учеснички[уреди | уреди извор]

Натпреварувачи[уреди | уреди извор]

Освоени медали[уреди | уреди извор]

Вкупно медали[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Тајланд 1 0 1 2
2 Кина 1 0 0 1
Кинески Тајпеј 1 0 0 1
4 Индонезија 0 1 0 1
Северна Кореја 0 1 0 1
Филипини 0 1 0 1
7 Јапонија 0 0 1 1
Јужна Кореја 0 0 1 1
Вкупно 3 3 3 9

Дисциплини во машка конкуренција[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
до 56 кг
подробно
Лонг Чингчиен
 Кина
Ом Јун-чол
 Северна Кореја
Синпет Круајтонг
 Тајланд
до 62 кг
подробно
до 69 кг
подробно
до 77 кг
подробно
до 85 кг
подробно
до 94 кг
подробно
до 105 кг
подробно
преку 105 кг
подробно

Дисциплини во женска конкуренција[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
до 48 кг
подробно
Сопита Танасан
 Тајланд
Шри Вахјуни Агустијани
 Индонезија
Хироми Мијаке
 Јапонија
до 53 кг
подробно
Су Шуѓинг
 Кинески Тајпеј
Хидилин Дијас
 Филипини
Јун Џин-хе
 Јужна Кореја
до 58 кг
подробно
до 63 кг
подробно
до 69 кг
подробно
до 75 кг
подробно
преку 75 кг
подробно

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Rio 2016: Weightlifting“. Rio 2016. Архивирано од изворникот на 2015-04-17. Посетено на 17 April 2015.
 2. 2,0 2,1 2,2 време во Македонија.
 3. „Rio 2016 – IWF Weightlifting Qualification System“ (PDF). IWF. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-06-22. Посетено на 22 June 2015.
 4. „Weightlifting qualification criteria for Rio 2016 approved by IOC“. Inside the Games. 2 February 2014. Посетено на 22 June 2015.