Кревање тегови на Летните олимписки игри 2016 — до 56 кг за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кревање тегови за мажи до 56 кг
на Летните олимписки игри 2016
ОдржувалиштеРиосентро
Ден7 август 2016
Натпреварувачи17 од 15 земји
Победнички резултат307 кг (СР)
Медалисти
Gold medal   Кина
Silver medal   Северна Кореја
Bronze medal   Тајланд
«20122020»
Кревање тегови на
Летните олимписки игри 2016

Weightlifting pictogram.svg
Список на натпреварувачи
Мажи Жени
  до 56 кг     до 48 кг  
до 62 кг до 53 кг
до 69 кг до 58 кг
до 77 кг до 63 кг
до 85 кг до 69 кг
до 94 кг до 75 кг
до 105 кг преку 75 кг
преку 105 кг

Натпреварувањето во кревање тегови во категорија до 56 кг во машка конкуренција на Летните олимписки игри 2016 се одржа на 7 август во арената Риосентро.[1]

Во оваа дисциплина се натпреварувале вкупно 17 натпреварувачи.

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите саатници се според бразилско време (UTC-03:00).

Датум Време Група
7 август 2016 10:00 Група Б
19:00 Група А

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето светските и олимписките рекорди биле:

Светски рекорд Еден потег  Ву Џингбиао (CHN) 139 кг Хјустон, САД 21 ноември 2015
Постепено  Ом Јун-чол (PRK) 171 кг Хјустон, САД 21 ноември 2015
Вкупно  Халил Митлу (TUR) 305 кг Сиднеј, Австралија 16 септември 2000
Олимписки рекорди Еден потег  Халил Мутлу (ТУР) 137.5 кг Сиднеј, Австралија 16 септември 2000
Постепено  Ом Јун-чол (PRK) 168 кг Лондон, Обединето Кралство 29 јули 2012
Вкупно  Халил Мутлу (ТУР) 305 кг Сиднеј, Австралија 16 септември 2000

Резултати[уреди | уреди извор]

Позиција Натпреварувач Група Тежина Еден потег (кг) Постепено (кг) Вкупно
1 2 3 Резултат 1 2 3 Резултат
1  Лонг Чингчиен (CHN) A 55.68 132 135 137 137 161 166 170 170 ОР 307 СР
2nd  Ом Јун-чол (PRK) A 55.57 128 132 134 134 165 169 169 169 303
3rd  Синпет Круајтонг (THA) A 55.43 125 131 132 132 154 157 161 157 289
4  Арли Чонтеј (KAZ) A 55.64 125 130 132 130 148 153 154 148 278
5  Тран ле Квок Тоан (VIE) A 55.85 117 121 123 121 148 154 157 154 275
6  Хабиб де лас Салас (COL) A 55.84 113 116 119 119 143 147 150 147 266
7  Мирко Скарантино (ITA) A 55.91 115 115 120 115 143 146 149 149 264
8  Луис Гарсија (DOM) Б 55.56 110 115 118 118 140 145 145 145 263
9  Витун Миуннгм (THA) A 55.67 113 113 116 113 148 151 151 148 261
10  Едгар Пинеда (GUA) Б 56.00 103 108 111 108 140 140 143 143 251
11  Хироаки Такао (JPN) Б 55.90 108 111 111 111 134 138 138 138 249
12  Тан Чи-чунг (TPE) Б 55.89 110 110 110 110 131 135 138 138 248
13  Мануели Туло (FIJ) Б 55.81 103 106 109 106 130 136 139 136 242
14  Том Гогебуер (BEL) Б 55.74 107 111 113 111 126 130 133 130 241
15  Елсон Бречтефелд (NRU) Б 55.62 95 98 101 98 120 125 125 125 223
-  Тач Ким Туан (VIE) A 55.55 130 130 133 130 157 160 160 - DNF
-  Нестор Колонија (PHI) A 55.11 120 125 125 120 154 154 154 - DNF
-  Хозуе Брачи (ESP) Б 55.67 120 120 120 - Н/П Н/П Н/П Н/П DNF
-  Чагнадорџ Усухбајар (MGL) Б 55.65 103 103 103 - Н/П Н/П Н/П Н/П DNF

Нови рекорди[уреди | уреди извор]

Постепено 169 кг  Ом Јун-чол (PRK) ОР
Постепено 170 кг  Лонг Чингчиен (КИН) ОР
Вкупно 307 кг  Лонг Чингчиен (КИН) СР

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rio 2016: Weightlifting“. Rio 2016. Архивирано од изворникот на 2015-04-17. Посетено на 17 April 2015.