Кревање тегови на Летните олимписки игри 2012 — до 56 кг за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Olympic rings.svg
Кревање тегови на
Летните олимписки игри
2012

Weightlifting pictogram.svg
Мажи Жени
  56 кг     48 кг  
62 кг 53 кг
69 кг 58 кг
77 кг 63 кг
85 кг 69 кг
94 кг 75 кг
105 кг +75 кг
+105 кг

Натпреварувањето во кревање тегови во категорија до 56 кг во машка конкуренција на Летните олимписки игри 2012 се одржа на 29 јули во Ексел Центарот во Лондон.[1]

Учествувале вкупно 18 натпреварувачки од 15 држави.[2]

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Секоја дисциплина во овој спорт се состои од два дела.

Во првиот дел тегот се крева во еден потег од земјата до над глава, а во другиот дел, најчесто со поголеми тежини, тегот се крева до над колена со еден потег при што кревачот најчесто се спушта на колена да би си олеснил себеси, а потоа повторно крева на рамења, повторно спуштајќи се кон земјата и практично го крева тегот со помош на нозете, и на крајот во вис, повторно со помош на нозете.

Секој натпреварувач има по три обиди во двата начини на кревање. [3]

Распоред[уреди | уреди извор]

Сите саатници се по Британско летно време (UTC+1)

Датум Време Рунда
Недела, 29 јули 2012 19:00 Финале

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето светските и олимписките рекорди беа:

Светски рекорд Еден потег  Халил Мутлу (TUR) 138 кг Анталија, Турција 4 ноември 2001
Постепено  Халил Мутлу (TUR) 168 кг Тренчин, Словачка 24 април 2001
Вкупно  Халил Мутлу (TUR) 305 кг Сиднеј, Австралија 16 септември 2000
Олимписки рекорд Еден потег  Халил Мутлу (TUR) 137 кг Сиднеј, Австралија 16 септември 2000
Постепено  Халил Мутлу (TUR) 167 кг Сиднеј, Австралија 16 септември 2000
Вкупно  Халил Мутлу (TUR) 305 кг Сиднеј, Австралија 16 септември 2000

Резултати[уреди | уреди извор]

Место Натпреварувач Група Тежина Еден потег (кг) Постепено (кг) Вкупно
1 2 3 Резултат 1 2 3 Резултат
Gold medal icon.svg  Ом Јун Чол (PRK) B 55.76 120 125 125 125 160 165 168 168 293
Silver medal icon.svg  Ву Џингбиао (CHN) A 130 130 133 133 156 156 161 156 289
Bronze medal icon.svg  Валентин Христов (AZE) A 123 127 130 127 154 158 159 159 286
4  Тран ле Квок Тоан (VIE) A 125 125 125 125 155 159 162 159 284
5  Џади Сетиади (INA) B 55.48 121 125 127 127 150 150 156 150 277
6  Хозе Монтес (MEX) A 112 116 116 112 150 157 160 157 269
7  Серхио Рада (COL) A 118 118 121 118 148 151 155 151 269
8  Карлос Берна (COL) A 55.55 115 115 118 118 150 153 153 150 268
9  Флорин Кроитору (ROU) A 121 125 125 121 145 145 147 147 268
10  Син Чол Бом (PRK) B 55.72 110 110 113 113 145 150 150 145 258
11  Јасмани Ромеро (CUB) B 55.95 112 112 116 112 142 146 146 146 258
12  Том Гогебуер (BEL) B 55.88 111 115 117 115 132 137 138 132 247
13  Мануели Туло (FIJ) B 55.77 100 105 110 105 128 132 132 128 233
14  Мирко Скарантино (ITA) B 55.42 97 97 97 97 123 128 132 128 225
 Серхио Алварез (CUB) A 117 121 125 121 150 150 150 DNF
 Бегзат осмоналиев (KGZ) A 120 125 127 127 147 147 147 DNF
 Руслан Макаров (UZB) A 117 117 119 117 145 145 145 DNF
 Хаили Ел-Маули (TUN) A 127 130 132 132 DNF

Победникот од Северна Кореја, Ом Јун Чол, постигнал Олимписки рекорд од 168 килограми во постепено кревање.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Северна Кореја Ом Јун Чол Кина Ву Џингбиао Азербејџан Валентин Христов

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]