Лонг Чингчиен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Медали
Машко кревање тегови
Натпреварувач за Народна Република Кина НР Кина
Олимписки игри
Злато 2008 Пекинг
Светски првенства
Злато 2009 Гојанг

Лонг Чингчуан (роден на 3 декември 1990 во Хунан) е кинески кревач на тегови кој на Летните олимписки игри - 2008 одржани во Пекинг[1] го освои златниот медал во категоријата до 56kg, а при тоа соборувајќи 2 јуниорски светски рекорди.

Во 2009, на светското првенство во Гојанг, Јужна Кореја, Лонг на олимпиското злато, го додаде и светското во категоријата до 56 kg.

Наводи[уреди | уреди извор]