Прејди на содржината

Кајак и кану на Летните олимписки игри 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кајак и кану
на Летните олимписки игри 2016

Пиктограми за дисциплините на диви води (лево) и мирни води (десно)
ОдржувалиштеОлимписки стадион за диви води (диви води)
Лагуна Родриго де Фрејтас (мирни води)
Денови7–11 август (диви води)
15–20 август (мирни води)
Натпреварувачи334
«20122020»
Кајак и кану на
Летните олимписки игри 2016
Диви води
Кн-1 мажи
Кн-2 мажи
Кј-1 мажи жени
Мирни води
Кн-1 200 м   мажи  
Кн-1 1000 м мажи
Кн-2 1000 м мажи
Кј-1 200 м мажи жени
Кј-1 500 м жени
Кј-1 1000 м мажи
Кј-2 200 м мажи
Кј-2 500 м жени
Кј-2 1000 м мажи
Кј-4 500 м жени
Кј-4 1000 м мажи

Натпреварите во кајак и кану на Летните олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро се одржуваат во две главни дисциплини: на диви води од 7 до 11 август[1] и на мирни води од 15 до 20 август.[2] Натпреварите на диви води се одржуваат на Олимпискиот стадион за диви води, додека пак трките на мирни води се Лагуната Родриго де Фрејтас во Копакабана. Местото на одржување на трките на мирни води ги загрижува учесниците поради најдената бактерија отпорна на антибиотици во водите околу градот предизвикана со редовното фрлање на медицински отпад во реките и морето..[3][4]

На натпреварите учествуваат околу 330 кајакари и кануисти во вкупно 16 дисциплини.

Распоред на натпреварите

[уреди | уреди извор]
П Претходница ½ Полуфинале Ф Финале
Диви води[5]
Дисциплина↓/Ден → нед 7 пон 8 вто 9 сре 10 чет 11
Кн-1 (мажи) П ½ Ф
Кн-2 (мажи) П ½ Ф
Кј-1 (мажи) П ½ Ф
Кј-1 (жени) П ½ Ф
Мирни води[5]
Дисциплина↓/Ден → пон 15 вто 16 сре 17 чет 18 пет 19 саб 20
Кн-1 200 м (мажи) П ½ Ф
Кн-1 1000 м (мажи) П ½ Ф
Кн-2 1000 м (мажи) П ½ Ф
Кј-1 200 м (мажи) П ½ Ф
Кј-1 1000 м (мажи) П ½ Ф
Кј-2 200 м (мажи) П ½ Ф
Кј-2 1000 м (мажи) П ½ Ф
Кј-4 1000 м (мажи) П ½ Ф
Кј-1 200 м (жени) П ½ Ф
Кј-1 500 м (жени) П ½ Ф
Кј-2 500 м (жени) П ½ Ф
Кј-4 500 м (жени) П ½ Ф

Земји-учеснички

[уреди | уреди извор]

Медалисти

[уреди | уреди извор]
Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Велика Британија 1 1 0 2
Словачка 1 1 0 2
Шпанија 1 0 0 1
2 Франција 1 0 1 2
3 Словенија 0 1 0 1
Нов Зеланд 0 1 0 1
4 Австралија 0 0 1 1
Чешка 0 0 1 1
Јапонија 0 0 1 1
Вкупно 4 4 4 12

Диви води

[уреди | уреди извор]
Дисциплина Злато Сребро Бронза
Кану поединечно (мажи)
подробно
Дени Гарго Шани
 Франција
Матеј Бењуш
 Словачка
Такуја Ханеда
 Јапонија
Кану во двојки (мажи)
подробно
 Словачка (SVK)
Ладислав Шкантар
Петер Шкантар
 Велика Британија (GBR)
Дејвид Флоренс
Ричард Хаунзлоу
 Франција (FRA)
Готје Клаус
Матје Пеше
Кајак поединечно (мажи)
подробно
Џозеф Кларк
 Велика Британија
Петер Каузер
 Словенија
Јиржи Прскавец
 Чешка
Кану поединечно (жени)
подробно
Мајален Шуро
 Шпанија
Лука Џонс
 Нов Зеланд
Џесика Фокс
 Австралија

Мирни води

[уреди | уреди извор]
Мажи
Дисциплина Злато Сребро Бронза
Кану поединечно на 200 м
подробно
Кану поединечно на 1000 м
подробно
Кану во двојки на 1000 м
подробно
Кајак поединечно на 200 м
подробно
Кајак поединечно на 1000 м
подробно
Кајак во двојки на 200 м
подробно
Кајак во двојки на 1000 м
подробно
Кајак во четворки на 1000 м
подробно
Жени
Дисциплина Злато Сребро Бронза
Кајак поединечно на 200 м
подробно
Кајак поединечно на 500 м
подробно
Кајак во двојки на 500 м
подробно
Кајак во четворки на 500 м
подробно
  1. „Rio 2016: Canoe Slalom“. Rio 2016. Архивирано од изворникот на 2015-01-14. Посетено на 31 January 2015.
  2. „Rio 2016: Canoe Sprint“. Rio 2016. Архивирано од изворникот на 2015-03-03. Посетено на 31 January 2015.
  3. „Exclusive: Studies find 'super bacteria' in Rio's Olympic venues, top beaches“. Reuters. 11 June 2016.
  4. „Scientists reportedly find super bacteria in several Rio Olympic venues“. Fox News. 11 June 2016. A 2014 study had already shown the presence of super bacteria off one of the beaches in Guanabara Bay, where sailing and wind-surfing events are going to be held. The U.S. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) has already declared super bacteria an urgent public health crisis.
  5. 5,0 5,1 „Rio 2016: Ticket Guide – Search for Sessions“. Rio 2016. Посетено на 5 April 2015.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]