Копакабана

Координати: 22°58′1″S 43°10′50″W / 22.96694° ЈГШ; 43.18056° ЗГД / -22.96694; -43.18056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Копакабана
Градска четврт во Рио де Женеиро
Country Бразил
ДржаваРио де Жанеиро (сојузна држава)
Општина/ГрадРио де Жанеиро
ЗонаSouth Zone

Копакабана (португалски изговор: [kɔpakɐˈbɐ̃nɐ, ko-, -pɐ-, -kaˈ-]) е градска четврт во јужниот дил на Рио де Жанеиро познат по својата плажа долга 4 километри. Првобитниот назив на дистриктот бил Сакопенапа (португалски: Sacopenapã), но после изградбата на капелата Девица од Копакабана во Боливија, променет бил во Копакабана. Копакабана е дел од Рио од 6 јули 1892 година.

Копакабана се наоѓа на самото крајбрежје и започнува од Авенијата Принцезата Изабел, а се завршува кај спасителската кула број 6 (Posto Seis), односно кај тврдината Копакабана. Во продолжение останала познатата плажа Рио Ипанема и Леблон. Самата плажа во Копакабана се протега од Posto Dois (спасителска кула број 2) до Posto Seis (спасителска кула 6). Најголемиот концерт на светот се одржал во 1994 година на Кобакабана од страна на Род Стјуарт, а на него присуствувале повеќе 3 милиони луѓе. Ролингстонси и Раш исто така направиле повеќемилионски концерт на оваа плажа.

Историја[уреди | уреди извор]

Панорама на плажата Копакабана


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]