Гимнастика на Летните олимписки игри 2016 – двовисински разбој за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Двовисински разбој за жени
на Летните олимписки игри 2016
ОдржувалиштеХСБЦ арена
Ден14 август 2016
Натпреварувачи12 од 7 земји
Медалисти
Gold medal   Русија
Silver medal   САД
Bronze medal   Германија
«20122020»
Гимнастика на
Летните олимписки игри 2016
Список на гимнастичари
Спортска гимнастика
Квалификации   мажи   жени

Екипен повеќебој   мажи   жени
Повеќебој мажи жени
Прескок мажи жени
Партер мажи жени
Коњ со рачки мажи
Кругови мажи
Разбој мажи
Вратило мажи
Двовисински разбој жени
Греда жени
Ритмичка гимнастика
Повеќебој жени
Групен повеќебој жени
Трамбулина
Поединечно мажи жени

Гимнастичкото натпреварување во двовисински разбој за жени на Летните олимписки игри 2016 било одржано во ХСБЦ арената на 15 август 2016 година.

Златниот медал го освоила Алија Мустафина од Русија, која успешно го одбранила освоениот златен медал на Летните олимписки игри 2012 во Лондон.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Гимнастичарките кои ќе се пласираат во најдобрите осум во квалификациите изборуваат место во финалето. Во случаите кога во најдобрите осум има повеќе од две гимнастичарки од една земја, последно пласираните меѓу нив не се квалификуваат во финалето. Наместо нив, се квалификуваат следните најдобри гимнастичарки.

Место Гимнастичарка Држава Тежина Изведба Каз. Вкупно Квалиф.
1 Медисон Кошан САД 6.700 9.166 15.866 Кв.
2 Алија Мустафина Русија 6.800 9.033 15.833 Кв.
3 Габриела Даглас САД 6.500 9.266 15.766 Кв.
4 Дарија Спиридонова Русија 6.700 8.983 15.683 Кв.
5 Елизабет Сајц Германија 6.600 8.866 15.466 Кв.
6 Софи Шедер Германија 6.600 8.833 15.433 Кв.
7 Џесика Лопез Венецуела 6.400 8.933 15.333 Кв.
8 Шанг Чунсонг Кина 6.700 8.600 15.300 Кв.
9 Фан Јилин Кина 6.900 8.366 15.266 Рез.
10 Ребека Дауни Велика Британија 6.800 8.433 15.233 Рез.
11 Седа Тутхалјан Русија 6.500 8.633 15.133
12 Нина Дерваел Белгија 6.600 8.533 15.133 Рез.

Финале[уреди | уреди извор]

Место Гимнастичарка Тежина Изведба Казна Вкупно
 Алија Мустафина (РУС) 6.800 9.100 15.900
 Медисон Кошан (САД) 6.700 9.133 15.833
 Софи Шедер (ГЕР) 6.600 8.966 15.566
4  Елизабет Сајц (ГЕР) 6.600 8.933 15.533
5  Шанг Чунсонг (КИН) 6.700 8.733 15.433
6  Џесика Лопез (ВЕН) 6.700 8.633 15.333
7  Габриела Даглас (САД) 6.500 8.566 15.066
8  Дарија Спиридонова (РУС) 6.100 7.866 13.966