Прејди на содржината

Гимнастика на Летните олимписки игри 2016 – кругови за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кругови за мажи
на Летните олимписки игри 2016

Медалистите на подиумот
ОдржувалиштеХСБЦ арена
Ден15 август 2016
Натпреварувачи11 од 8 земји
Медалисти
Gold medal   Грција
Silver medal   Бразил
Bronze medal   Русија
«20122020»
Гимнастика на
Летните олимписки игри 2016
Список на гимнастичари
Спортска гимнастика
Квалификации   мажи   жени

Екипен повеќебој   мажи   жени
Повеќебој мажи жени
Прескок мажи жени
Партер мажи жени
Коњ со рачки мажи
Кругови мажи
Разбој мажи
Вратило мажи
Двовисински разбој жени
Греда жени
Ритмичка гимнастика
Повеќебој жени
Групен повеќебој жени
Трамбулина
Поединечно мажи жени

Гимнастичкото натпреварување во кругови за мажи на Летните олимписки игри 2016 било одржано во ХСБЦ арената на 15 август 2016 година.

Квалификации[уреди | уреди извор]

Гимнастичарите кои ќе се пласираат во најдобрите осум во квалификациите изборуваат место во финалето. Во случаите кога во најдобрите осум има повеќе од два гимнастичари од една земја, последно пласираните меѓу нив не се квалифкуваат во финалето. Наместо нив, се квалификуваат следните најдобри гимнастичари.

Место Гимнастичар Тежина Изведба Каз. Вкупно Квалиф.
1  Лиу Јанг (КИН) 6.900 9.000 15.900 Q
2  Елефтериос Петрунијас (ГРЦ) 6.800 9.033 15.833 Q
3  Ју Хао (КИН) 7.000 8.800 15.800 Q
4  Денис Абљазин (РУС) 6.800 8.833 15.633 Q
5  Артур Занети (БРА) 6.700 8.833 15.533 Q
6  Самир Аит Саид (ФРА) 6.800 8.733 15.533 Q1
7  Денис Гусенс (БЕЛ) 6.600 8.766 15.366 Q
8  Јури ван Гелдер (ХОЛ) 6.800 8.533 15.333 Q2
9  Игор Радивилов (УКР) 6.800 8.508 15.308 R1
10  Дани Пињеиро Родригес (ФРА) 6.900 8.366 15.266 R2
11  Олег Верниаиев (УКР) 6.600 8.600 15.200 R3

1 Саид бил приморан да се откаже од финалето бидејќи скршил нога за време на квалификациите.[1]
2 Ван Гелдер бил отстранет од холанската екипа откако бил под дејство на алкохол за време на ноќно излегување.[2][3]

Финале[уреди | уреди извор]

Место Гимнастичар Тежина Изведба Казна Вкупно
 Елефтериос Петрунијас (ГРЦ) 6.800 9.200 16.000
 Артур Занети (БРА) 6.800 8.966 15.766
 Денис Абљазин (РУС) 6.800 8.900 15.700
4  Лиу Јанг (КИН) 6.900 8.700 15.600
5  Игор Радивилов (УКР) 6.800 8.666 15.466
6  Ју Хао (КИН) 7.000 8.400 15.400
7  Дани Пињеиро Родригес (ФРА) 6.900 8.333 15.233
8  Денис Гусенс (БЕЛ) 6.600 8.333 14.933

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. French gymnast Samir Aït Saïd suffers shocking broken leg in men's gymnastics qualifying. Independent.co.uk (2016-08-06).
  2. Van Gelder misdraagt zich in Rio en moet naar huis Архивирано на 12 август 2016 г.. Nos.nl (2016-08-09). Посетено на 2016-08-16.
  3. Yuri Van Gelder thrown out of Games after night of drinking. Theguardian.com. Посетено на 2016-08-16.