Такума Асано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Такума Асано
Лични податоци
Полно име Такума Асано
Роден на 10 ноември 1994(1994-11-10)(29 г.)
Роден во Комоно, Јапонија
Држава Јапонија Јапонија
Висина &100000000000001730000001,73 м
Позиција среден ред, напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Бохум Бохум
Број 11
Младинска кариера
Санфрече Хирошима Санфрече Хирошима
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013-2016 Санфрече Хирошима Санфрече Хирошима 60 (13)
2016-2019 Арсенал Арсенал 0 (0)
2016-2018Штутгарт Штутгарт 41 (5)
2018-2019Хановер 96 Хановер 96 13 (0)
2019-2021 Партизан Партизан 56 (22)
2021- Бохум Бохум 33 (3)
Репрезентација
2014-2016 Јапонија Јапонија 23 14 (6)
2015- Јапонија Јапонија 41 (8)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 20 јуни 2014
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 1 септември 2014

Такума Асано (роден 10 ноември 1994, во Комоно) — јапонски фудбалер, играч од средниот ред или напаѓач на Бохум и на јапонската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Санфрече Хирошима[уреди | уреди извор]

Професионалната кариера ја започнал во екипата на Санфрече Хирошима. Дебитирал за првиот тим на овој клуб во 2013 година.[1] Тоа му бил и единствениот настап во овоаа сезона во која екипата до Хирошима го освоила јапонското првенство. Во сезоната 2015, Асано со Санфрече Хирошима повторно станал шампион на својата земја, но сега со далеку поголема улога и придонес за тимот; одиграл 34 првенствени натпревари и постигнал девет голови, по што му била доделена наградата за најдобар новајлија во јапонското првенство.[2]

Покрај двете првенствени титули со Санфрече Хирошима, Асано со истиот клуб освоил и три Суперкупа на Јапонија (2013, 2014, 2016).[1]

Арсенал[уреди | уреди извор]

Во јули 2016 година, потпишал договор со Арсенал.[3] Сепак, тој никогаш не добил шанса да заигра за англискиот гигант, бидејќи му била одбиена работната дозвола.[4]

Штутгарт и Хановер[уреди | уреди извор]

На 26 август 2016 година, Асано му се приклучил на германскиот второлигаш Штутгарт, на позајмица до крајот на сезоната.[5] Во првата сезона одиграл 26 првенствени натпревари и постигнал четири гола за швабите,[1] кои со освојувањето на првото место избориле враќање во Прва Бундеслига. Во јуни 2017 година позајмицата на Асано била продолжена за уште една година.[6] Во текот на втората сезона во Штутгарт, Асано имал статус на резерва и настапувал главно влегувајќи од клупата. Сезоната ја завршил со 15 настапи во Бундеслигата, и еден постигнат гол (против Хановер).[1] Сите настапи во сезоната 2017-2018, ги забележил во првиот дел од првенството, додека во пролетниот дел не поминал ниту една минута на теренот. Во текот на март и април 2018, Асано одиграл и два натпревари за вториот тим на Штутгарт во четвртиот ранг на натпреварување.[1]

На крајот на мај 2018 година, Арсенал одново го проследил Асано на позајмица во Германија, овојпат во Хановер.[7] За овој клуб одиграл 13 натпревари во Бундеслигата во сезоната 2018-2019 и два во Купот на Германија, притоа постигнувајќи еден гол во првото коло против Карлсруе.[1]

Партизан[уреди | уреди извор]

На 31 јули 2019 година, Асано потпишал тригодишен договор со белградски Партизан.[8] Претставен бил три дена подоцна и го добрал дресот со број 11,[9] станувајќи првиот Јапонец во историјата на Партизан.[10] Дебитирал на 8 август во натпреварот против Малатијаспор во третото квалификациско коло за Лига Европа.[11] Влегол во игра на почетокот на второто полувреме место Филип Стевановиќ и во 67-мата минута го постигнал својот прв гол за црно-белите.[12] Партизан је елиминисао Малатију а потом и норвешки Молде па је тако изборио пласман у групну фазу Лиге Европе где су му противници били Манчестер Јунајтед, АЗ Алкмар и Астана.[13] Асано је наступио на свим европским утакмицама за Партизан у овој сезони а био је још стрелац у ремију са екипом АЗ-а у Алкмару (2:2) и у победи над Астаном (4:1) у Београду.[14][15] Партизан је такмичарску 2019-2020 у Суперлигата на Србија ја завршил на второто место, зад Црвена Ѕвезде, а Асано на 23 првенствени натпревари постигнал четири гола.[1] Наступио је и на четири утакмице у Купот на Србија, уз два постигнута гола, оба на четвртфиналној утакмици са Радником у Сурдулици.[16] Ипак, Партизан у Купу није успео да освоји трофеј пошто је у финалној утакмици поражен од новосадске Војводине након извођења једанаестераца.[17]

У сезони 2020/21. Партизан није изборио групну фазу Лиге Европе. Након елиминисања летонског РФС-а и румунског Светог Ђорђа, клуб је у одлучујућој утакмици поражен од белгијског Шарлроа.[18] Асано је наступио на све три европске утакмице (играо се само по један меч због пандемије), није постигао гол али је забележио асистенцију Сејдуби Суми за једини гол у поразу од Шарлроа 2:1 након продужетака.[19] Партизан је такмичарску 2020/21. у Суперлиги Србије завршио поново на другом месту иза Црвене звезде а Асано је на 33 одигране утакмице постигао 18 голова.[1] Овим учинком је заузео друго место на листи стрелаца домаћег шампионата, иза Милана Макарића из Радника. Јапанац је наступио и на четири утакмице у Купу, уз три постигнута гола, по један Бачки, Металцу и Вождовцу.[1] Сепак, не играл во финалето против Црвена Ѕвезда бидејќи во меѓувреме го напуштил клубот. На 2 мај 2021, Асано објавил раскинување на договор со клубот поради неисплатени плати.[20]

Асано за две сезони во Партизан одиграл вкупно 77 натпревари и постигнал 30 гола во сите натпреварувања.[1]

Бохум[уреди | уреди извор]

Во јуни 2021 година, како слободен играч Асано потпишал тригодишен договор со Бохум.[21]

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
2015 3 0
Вкупно 3 0

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,00 1,01 1,02 1,03 1,04 1,05 1,06 1,07 1,08 1,09 „Takuma Asano“ (англиски). soccerway.com. Посетено на 5. 9. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 2. „Arsenal agree deal for Japan forward“. arsenal.com. 3 July 2016. Посетено на 3 July 2016.
 3. „Arsenal sign Japanese striker Takuma Asano from Sanfrecce Hiroshima“. theguardian.com. 3 July 2016. Посетено на 3 July 2016.
 4. „New Arsenal signing Asano refused work permit“. goal.com. 21 August 2016. Посетено на 18 October 2019.
 5. „Takuma Asano kommt von Arsenal“. vfb.de. 26 August 2016. Посетено на 26 August 2016.
 6. „Asano's loan at Stuttgart is extended“. arsenal.com. 22 June 2017. Посетено на 22 June 2017.
 7. „Asano to join Hannover 96 on loan“. arsenal.com. 23 May 2018. Посетено на 8 June 2018.
 8. „Asano je Partizanov!“. mozzartsport.com. 31. 7. 2019. Посетено на 5. 9. 2019.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 9. „Asano predstavljen u Humskoj: Brzina je moj adut“. b92. Посетено на 3. 8. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 10. ASANO, KUVAR I SARADNICI: Prvi Japanac u istoriji Partizana stigao sa brojnom ekipom
 11. SAMURAJ DEBITOVAO ZA PARTIZAN: Japanac Takuma Asano prvi put obukao crno-beli dres (KURIR TV)
 12. „Delirijum u Humskoj - Asano pogodio na debiju za Partizan“. telegraf.rs. 31. 7. 2019. Посетено на 5. 9. 2019.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 13. Partizan u grupi sa Junajtedom, Astanom i AZ Alkmarom
 14. Partizan ispustio Evropu u Hagu
 15. Partizan se u velikom stilu oprostio od Evrope
 16. PARTIZAN PROŠAO U POLUFINALE KUPA: Grobari prekinuli utakmicu, Asano sa dva gola odveo crno-bele dalje VIDEO
 17. „Српски Куп је наш!“. ФК Војводина, званична презентација. 24. 6. 2020. Архивирано од изворникот на 2022-01-24. Посетено на 30. 10. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 18. PARTIZAN PAO POSLE PRODUŽETAKA: Sumin gol nije bio dovoljan, Rezai presudio crno-belima
 19. SUMA UŠAO I ODMAH IZJEDNAČIO: Vidite sjajnu asistenciju Asana i GOL! Partizan kreće ispočetka (VIDEO)
 20. Šok u Humskoj: Takuma Asano napustio Partizan!
 21. Jaguar se vratio u Bundesligu: Bohum objavio dolazak Takume Asana

Надворешни врски[уреди | уреди извор]