Ашраф Хакими

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ашраф Хакими
Лични податоци
Полно име Ашраф Хакими Мух[1]
Роден на 4 ноември 1998(1998-11-04)(25 г.)[2]
Роден во Мадрид, Шпанија
Држава Мароко Мароко
Висина 1.77 m[2]
Позиција десен бек
Клупски податоци
Сегашен клуб Реал Мадрид Реал Мадрид
Број 2
Младинска кариера
2005–2006 Офигеви
2006–2016 Реал Мадрид Реал Мадрид
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2016–2017 Реал Мадрид Кастиља РМ Кастиља 28 (1)
2017– Реал Мадрид Реал Мадрид 9 (2)
2018–2020Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд 54 (7)
2020-2021 Интер Интер 34 (7)
2021- Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен 31 (4)
Репрезентација
2016 Мароко Мароко 20 2 (0)
2016 Мароко Мароко 23 2 (0)
2016– Мароко Мароко 48 (6)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 9 December 2017
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 11 November 2017

Ашраф Хакими Мух (роден на 4 ноември 1998 година), е марокански фудбалер, играч од одбраната на Париз Сен Жермен, и на мароканската репрезентација.

Технички одлики[уреди | уреди извор]

Главно игра како десен бек, но тој исто така може да игра и како централен дефанзивец.

Ран животот[уреди | уреди извор]

Роден во Мадрид од родители со мароканско потекло, Хакими се приклучил во младите категории на Реал Мадрид во 2006 година, од ЦД Колонија Офигеви, на возраст од осум години.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

По настапите за младите селекиции на Мароко под-17 и под-20 години, Ашрав го направил своето деби за селекцијата под-23 години на 5 јуни 2016 година, во пријателски натпревар против фудбалската репрезентација на Камерун со победа од 1-0.Тој го направил своето сениорско деби на 11 октомври,  со влегувањето како замена за Фудад Чафик во победата од 4-0 против Канада.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Censo Electoral Transitorio Futbolistas mayores de 18 años“ [Census of over-18 footballers] (шпански). FFMadrid. 23 September 2016. Посетено на 6 September 2017.
  2. 2,0 2,1 „FIFA Club World Cup UAE 2017: List of players: Real Madrid CF“ (PDF). FIFA. 16 December 2017. стр. 5. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-12-23. Посетено на 23 December 2017.