Европско првенство во фудбал 2012 - група А

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Натпреварите во групата А на Европското првенство во фудбал 2012 се одржуваат од 8 јуни до 16 јуни. Учсници во оваа група се Полска, Чешка, Русија и Грција.

Табела[уреди | уреди извор]

Тим Оди Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
 Чешка 3 2 0 1 4 5 -1 6
 Грција 3 1 1 1 3 3 0 4
 Русија 3 1 1 1 5 3 +2 4
 Полска 3 0 2 1 2 3 -1 2

Грција е пласирана пред Русија поради победата од 1-0 во меѓусебниот двобој.Полска - Грција[уреди | уреди извор]

8 јуни 2012
18:00
Полска  1 - 1  Грција Национален стадион, Варшава
Гледачи: 56.070
Судија: Карлос Веласко Карваљо (Шпанија)[1]
Левандовски гол 17' Извештај Салпигидис гол 51'

Русија - Чешка[уреди | уреди извор]

8 јуни 2012
20:45
Русија  4 - 1  Чешка Градски стадион, Вроцлав
Гледачи: 40.803
Судија: Хауард Веб (Англија)[1]
Џагоев гол 15'79'
Широков гол 24'
Пављученко гол 82'
Извештај Пилар гол 52'

Чешка - Грција[уреди | уреди извор]

12 јуни 2012
18:00
Грција  1 - 2  Чешка Градски стадион, Вроцлав
Гледачи: 41.105[2]
Судија: Стефан Ланоа (Франција)
Гекас гол 53' Извештај Јирачек гол 3'
Пилар гол 6'

Полска - Русија[уреди | уреди извор]

12 јуни 2012
20:45
Полска  1 - 1  Русија Национален стадион, Варшава
Гледачи: 55.920[3]
Судија: Волфганг Штарк (Германија)
Блашчиковски гол 57' Извештај Џагоев гол 37'

Чешка - Полска[уреди | уреди извор]

16 јуни 2012
20:45
Чешка  1 - 0  Полска Градски стадион, Вроцлав
Гледачи: 41.480[4]
Судија: Крег Томсон (Шкотска)
Јирачек гол 72' Извештај

Грција - Русија[уреди | уреди извор]

16 јуни 2012
20:45
Грција  1 - 0  Русија Национален стадион, Варшава
Гледачи: 55.614[5]
Судија: Јонас Ериксон (Шведска)
Карагунис гол 45+2' Извештај

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Match officials appointed for first four UEFA EURO 2012 matches“. UEFA.com. 6јуни. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. „Full-time report Russia-Czech Republic“ (PDF). UEFA.com. 12 јуни 2012.
  3. „Full-time report Poland-Russia“ (PDF). Union of European Football Associations. 12 јуни 2012.
  4. „Full-time report Czech Republic-Poland“ (PDF). Union of Football Associations. 16 јуни 2012.
  5. „Full-time report Greece-Russia“ (PDF). Union of Football Associations. 16 јуни 2012.