Прејди на содржината

Европско првенство во фудбал 2012 - група D

Од Википедија — слободната енциклопедија

Натпреварите во групата D на Европското првенство во фудбал 2012 ќе се одржат од 11 јуни до 19 јуни. Учсници во оваа група се Украина, Шведска, Франција и Англија.

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
 Англија 3 2 1 0 5 3 +2 7
 Франција 3 1 1 1 3 3 0 4
 Украина 3 1 0 2 2 4 -2 3
 Шведска 2 1 0 2 5 5 0 3

Украина е пласирана пред Шведска поради победата од 2-1 во меѓусебниот двобој.Франција - Англија

[уреди | уреди извор]
11 јуни 2012
19:00
Франција  1 - 1  Англија Донбас Арена, Донецк
Гледачи: 47.400
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Насри гол 39' извештај Лескот гол 30'

Украина - Шведска

[уреди | уреди извор]
11 јуни 2012
21:45
Украина  2 - 1  Шведска Олимписки стадион, Киев
Гледачи: 64.290[1]
Судија: Џунејт Чакир (Турција)
Шевченко гол 55'62' Извештај Ибрахимовиќ гол 52'

Украина - Франција

[уреди | уреди извор]
15 јуни 2012
19:00
(одложен за еден час поради обилни врнежи)
Украина  0 - 2  Франција Донбас Арена, Донецк
Гледачи: 48.000[2]
Судија: Бјорн Кајперс (Холандија)
Извештај Менез гол 53'
Кабаи гол 56'

Шведска - Англија

[уреди | уреди извор]
15 јуни 2012
21:45 (одложен за 15 минути до 22:00 поради одложувањето на претходниот натпревар во групата)
Шведска  2 - 3  Англија Олимписки стадион, Киев
Судија: Дамир Скомина (Словенија)
Џонсон гол 49' (а.г.)
Мелберг гол 59'
Извештај Керол гол 23'
Волкот гол 64'
Велбек гол 78'

Англија - Украина

[уреди | уреди извор]
19 јуни 2012
21:45
Англија  1 - 0  Украина Донбас Арена, Донецк
Гледачи: 48.700[3]
Судија: Виктор Кашаи (Унгарија)
Руни гол 48' Извештај

Шведска - Франција

[уреди | уреди извор]
19 јуни 2012
21:45
Шведска  2 - 0  Франција Олимписки стадион, Киев
Гледачи: 63.010[4]
Судија: Педро Проенса (Португалија)
Ибрахимовиќ гол 54'
Ларсон гол 90+1'
Извештај
  1. „Full-time report Ukraine-Sweden“ (PDF). Union of European Football Associations. 11 јуни 2012.
  2. „Full-time report Ukraine-France“ (PDF). Union of European Football Associations. 15 јуни 2012.
  3. „Full-time report England-Ukraine“ (PDF). Union of European Football Associations. 19 јуни 2012.
  4. „Full-time report Sweden-France“ (PDF). Union of European Football Associations. 19 јуни 2012.