Европско првенство во фудбал 2012 - група C

Од Википедија — слободната енциклопедија

Натпреварите во групата C на Европското првенство во фудбал 2012 се одржуваат од 10 јуни до 18 јуни. Учсници во оваа група се Шпанија, Италија, Ирска и Хрватска.

Табела[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
 Шпанија 3 2 1 0 6 1 +5 7
 Италија 3 1 2 0 4 2 +2 5
 Хрватска 3 1 1 1 4 3 +1 4
 Ирска 3 0 0 3 1 9 -8 0


Шпанија - Италија[уреди | уреди извор]

10 June 2012
18:00
Шпанија  1 - 1  Италија Балтик Арена, Гдањск
Гледачи: 38.869[1]
Судија: Виктор Кашаи (Унгарија)
Фабрегас гол 64' Извештај Ди Натале гол 61'

Ирска - Хрватска[уреди | уреди извор]

10 јуни 2012
20:45
Ирска  1 - 3  Хрватска Градски стадион, Познањ
Гледачи: 39.550[2]
Судија: Бјорн Кајперс (Холандија)
Сент-Леџер гол 19' Извештај Манџукиќ гол 3'48'
Јелавиќ гол 43'

Италија - Хрватска[уреди | уреди извор]

14 јуни 2012
18:00
Италија  1 - 1  Хрватска Градски стадион, Познањ
Гледачи: 37.096[3]
Судија: Хауард Веб (Англија)
Пирло гол 39' Извештај Манџукиќ гол 72'

Шпанија - Ирска[уреди | уреди извор]

14 јуни 2012
20:45
Шпанија  4 - 0  Ирска Балтик Арена, Гдањск
Гледачи: 39.150[4]
Судија: Педро Проенса (Португалија)
Торес гол 3'70'
Силва гол 49'
Фабрегас гол 83'
Извештај

Хрватска - Шпанија[уреди | уреди извор]

18 јуни 2012
20:45
Хрватска  0 - 1  Шпанија Балтик Арена, Гдањск
Гледачи: 39.076[5]
Судија: Волфганг Штарк (Германија)
Извештај Навас гол 88'

Италија - Ирска[уреди | уреди извор]

18 јуни 2012
20:45
Италија  2 - 0  Ирска Градски стадион, Познањ
Гледачи: 38.794[6]
Судија: Џунет Чакир (Турција)
Касано гол 35'
Балотели гол 90'
Извештај

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Full-time report Spain-Italy“ (PDF). Union of European Football Associations. 10 јуни 2012.
  2. „Full-time report Republic of Ireland-Croatia“ (PDF). Union of European Football Associations. 10 јуни 2012.
  3. „Full-time report Italy-Croatia“ (PDF). Union of European Football Associations. 14 јуни 2012.
  4. „Full-time report Spain-Republic of Ireland“ (PDF). Union of European Football Associations. 14 јуни 2012.
  5. „Full-time report Croatia-Spain“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 18 јуни 2012.
  6. „Full-time report Italy-Republic of Ireland“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 18 јуни 2012.