Европско првенство во фудбал 2012 - група B

Од Википедија — слободната енциклопедија

Натпреварите во групата B на Европското првенство во фудбал 2012 се одржуваат од 9 јуни до 17 јуни. Учсници во оваа група се Холандија, Данска, Германија и Португалија.

Табела[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
 Германија 3 3 0 0 5 2 +3 9
 Португалија 3 2 0 1 5 4 +1 6
 Данска 3 1 0 2 4 5 -1 3
 Холандија 3 0 0 3 2 5 -3 0Холандија - Данска[уреди | уреди извор]

9 јуни 2012
19:00
Холандија  0 - 1  Данска Стадион Металист, Харков
Гледачи: 35.923[1]
Судија: Дамир Скомина (Словенија)[2]
Извештај Крон-Дели гол 24'

Германија - Португалија[уреди | уреди извор]

9 јуни 2012
21:45
Германија  1 - 0  Португалија Стадион Лавов, Лавов
Гледачи: 32.990[3]
Судија: Стефан Ланоа (Франција)[2]
Гомес гол 72' Извештај

Данска - Португалија[уреди | уреди извор]

13 јуни 2012
19:00
Данска  2 - 3  Португалија Стадион Лавов, Лавов
Гледачи: 31.84031,840[4]
Судија: Крег Томсон (Шкотска)
Бентнер гол 41'80' Извештај Пепе гол 24'
Постига гол 36'
Варела гол 87'

Холандија - Германија[уреди | уреди извор]

13 јуни 2012
21:45
Холандија  1 - 2  Германија Стадион Металист, Харков
Гледачи: 37.750[5]
Судија: Јонас Ериксон (Шведска)
ван Перси гол 73' Извештај Гомес гол 24'38'

Португалија - Холандија[уреди | уреди извор]

17 јуни 2012
21:45
Португалија  2 - 1  Холандија Стадион Металист, Харков
Гледачи: 37.445[6]
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Роналдо гол 28'74' Извештај ван дер Варт гол 11'

Данска - Германија[уреди | уреди извор]

17 јуни 2012
21:45
Данска  1 - 2  Германија Стадион Лавов, Лавов
Гледачи: 32.990[7]
Судија: Карлос Веласко Карбаљо (Шпанија)
Крон-Дели гол 24' Извештај Подолски гол 19'
Бендер гол 80'

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Full-time report Netherlands-Denmark“ (PDF). UEFA.com. 9 јуни 2012.
  2. 2,0 2,1 „Match officials appointed for first four UEFA EURO 2012 matches“. UEFA.com. 6 јуни 2012.
  3. „Full-time report Germany-Portugal“ (PDF). Union of European Football Associations. 9 June 2012. Посетено на 9 јуни 2012.
  4. „Full-time report Denmark-Portugal“ (PDF). Union of European Football Associations. 13 јуни 2012.
  5. „Full-time report Netherlands-Germany“ (PDF). Union of European Football Associations. 13 јуни 2012.
  6. „Full-time report Portugal-Netherlands“ (PDF). Union of European Football Associations. 17 јуни 2012.
  7. „Full-time report Denmark-Germany“ (PDF). UEFA.com. Union of European Football Associations. 17 јуни 2012.