Примера Дивисион (Парагвај)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Примера Дивисион Парагвај
ЗемјаПарагвај Парагвај
КонфедерацијаУЕФА
Основана1906
Број на клубови12
Нивоа на пирамида1
Испаѓање воСегунда Дивисион (втора лига)
Домашен купКуп на Парагвај
Тековен првакГуарани Гуарани
(Примера Дивисион 2016)
Најмногу титулиОлимпија Олимпија
(40 титули)
ТВ партнериUnicanal
Мрежно местоAPF
Примера Дивисион 2017

Примера Дивисион на Парагвај (на шпански: Primera División de Paraguay или Primera División Paraguaya), позната уште како Дивисион Професионал (División Profesional), е највисокото ниво на парагвајскиот клупски фудбал. Одржувањето на првенството е организирано од Парагвајската фудбалска асоцијација. Во Примера Дивисион учествуваат 12 екипи.

Екипи во Клаусура 2012[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]