Пабло Гуињацу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пабло Гуињацу
Treino inter.jpg
Лични податоци
Роден на 26 август 1978 (1978-08-26) (41 г.)
Роден во Кордоба, Аргентина
Висина &100000000000001720000001,72 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Либертад
Број 8
Младинска кариера
Њуел Олд Бојс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1996–2000 Њуел Олд Бојс 119 (5)
2000-2001 Перуџа 14 (0)
2001–2003 Индепендиенте 55 (4)
2003 Њуел Олд Бојс 19 (0)
2004 Сатурн 24 (1)
2004-2007 Либертад 73 (2)
2007-2012 Интернасионал 161 (1)
2013- Либертад 15 (0)
Репрезентација
2003- Аргентина 14 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Пабло Хорасио Гуињацу (роден на 26 август 1978 во Генерал Кабрера, Кордоба) е аргентински фудбалер, играч од средниот ред кој во моментов игра за Либертад во Парагвај. Претходно тој играл за голем број на клубови во Аргентина, Италија, Русија, Парагвај и Бразил и е репрезентативец на Аргентина од 2003 година.