Клуб Гуарани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гуарани
Guaraní
Целосно имеClub Guaraní
ПрекариАбориџините
Основан1903
СтадионСтадион Рожелио Ливиерес
Асунсион, Парагвај
(Капацитет: 10,000)
ПретседателПарагвај Федерико Акоста
ТренерУругвај Диего Алонсо
ЛигаПримера Дивизион
Апертура 2012Апертура 2012, 6-ти
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Тековна сезона

Клуб Гуарани е парагвајски фудбалски тим, со седиште во соседството на ДОС Бокас во надворешниот квартал на Асунсион, основана во 1903 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Гуарани е вториот најстар парагвајски фудбалски клуб. Основана е во 1903 година под името "Фудбалски клуб Гуарани" и нивен прв претседател бил Хуан Патри. Името на клубот доаѓа од Гуарани луѓето, на кој им припаѓа поголем дел од парагвајската култура и историја. Боите на клубот, црна и жолта, биле предложени од страна на браќата Мелина (кој се исто така меѓу основачите на клубот) и се земени од Уругвајскиот клуб Пењарол, каде браќата Мелина настапувале неколку години. Наведените бои се исто така користени од страна на Англискиот морепловец Френсис Дрејк кој ги имал во својот амблем и штит, што е уште една причина зошто тие беа избрани да го претставуваат клубот.

Клуб Гуарани

Гуарани е еден од традиционалните тимови од парагвајската фудбалска лига и во текот на нивната историја тие имаат освоено вкупно девет титули и завршиле како второпласирани во десет наврати. Најуспешната ера во својата историја била во 1960-тите години, кога Гуарани имаше одличен тим кој освои три титули. Оваа ера е позната како „златна деценија“ меѓу обожавателите на Гуарани.

Заедно со Олимпија, тие играат "Класико ањехо" (најстарото локално дерби), бидејќи тие се двете најстари екипи во Парагвај. Исто така, Гуарани, Серо Портењо и Олимпија се единствените тимови кои никогаш не играле во Втората дивизија на парагвајската лига.

Кон крајот на мај 2010 година, Гуарани стана шампион првпат по цели 26 години по победата над Олимпија во натпревар кој заврши 2-1 и значеше освојување на Апертура наслов во 2010 година.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален Состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Уругвај ГМ Пабло Аурекочеа
2 Уругвај ОД Алехандро Родригес
3 Парагвај ОД Елвис Марекос
4 Аргентина ОД Едуардо Филипини
5 Уругвај СР Марсело Палау
6 Парагвај СР Жорге Мендоза
7 Парагвај НП Данте Лопез
8 Парагвај СР Блас Касерес
9 Парагвај НП Диего Сентурион
10 Парагвај НП Жорге Бенитез
11 Парагвај СР Иван Гонзалез
12 Парагвај ГМ Жоел Силва
13 Парагвај ОД Едгар Аранда
Бр. Позиција Играч
14 Парагвај ОД Томас Бартомеус
15 Парагвај СР Рамон Дарио Окампо
16 Уругвај СР Серхио Ортеман
17 Парагвај СР Луис Де ла Круз
18 Парагвај ОД Луис Кабрал
19 Парагвај СР Педро Чавез
20 Парагвај СР Хуан Агилар
21 Колумбија НП Карлос Идалго
22 Парагвај ОД Роберт Алдама
23 Парагвај НП Хулијан Бенитез
24 Парагвај ОД Хуан Патињо
25 Парагвај ГМ Алфредо Агилар

Титули[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]