Јарослављ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Jaroslavl from Kremlin.jpg

Јарослављ (руски: Яросла́вль) — град во Јарославската област, Русија.

Клима[уреди | уреди извор]

Целосно замрзната река во Јарослављ (зима 2006)

Градот има типична континентална клима. Најладниот месец во годината е јануари со просечна температура од −8.2 °C (17.2 °F).

Климатски податоци за Yaroslavl
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) −8.2
(17.2)
−5.8
(21.6)
0.1
(32.2)
9.0
(48.2)
17.8
(64)
21.4
(70.5)
23.3
(73.9)
21.5
(70.7)
14.9
(58.8)
7.2
(45)
−0.2
(31.6)
−5.2
(22.6)
8
(46)
Прос. ниска °C (°F) −15.8
(3.6)
−14.2
(6.4)
−8.6
(16.5)
0.0
(32)
6.2
(43.2)
10.1
(50.2)
12.5
(54.5)
10.7
(51.3)
5.9
(42.6)
0.9
(33.6)
−5.2
(22.6)
−11.6
(11.1)
−0.8
(30.6)
Прос. врнежи мм (ин) 37
(1.46)
27
(1.06)
26
(1.02)
40
(1.57)
52
(2.05)
65
(2.56)
84
(3.31)
64
(2.52)
55
(2.17)
52
(2.05)
46
(1.81)
43
(1.69)
591
(23.27)
Извор: [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Russian Federal Meteorological Service“. Посетено на March 5, 2010.