Прејди на содржината

Втора македонска фудбалска лига

Од Википедија — слободната енциклопедија
Моментална сезона или издание:
Втора фудбалска лига на Македонија 2023/2024
СпортФудбал
Основана1992
Број на екипи16
ДржаваМакедонија Македонија
Тековен првакВоска Спорт (1. титула)
Најмногу титулиШкендија
(3 титули)
Поврзани натпреварувањаКуп на Македонија
ОсновачФФМ
Промоција воПрва македонска фудбалска лига
Испаѓање воТрета македонска фудбалска лига
ПорталСлужбено мрежно место

Втора македонска фудбалска лига ― втората најсилна професионална фудбалска лига во Република Македонија. Администрирана е од Фудбалската федерација на Македонија.

Формат[уреди | уреди извор]

Лигата се состои од по 16 екипи, кои играат по два меѓусебни натпревари во текот на 30 кола. Првакот заедно со второпласираниот напредуваат во Првата лига. Третопласираната екипа игра бараж натпревар против десетто пласираната екипа од Првата лига. На крајот на сезоната, последно пласираните две екипи сигурно ќе испаднат во Третата лига. Четиринаесетто пласираната екипа игра бараж за опстанок.

Список на прваци[уреди | уреди извор]

Забелешка: Со задебелени букви се екипите кои биле унапредени во Првата фудбалска лига.

Единствена лига (1992–1993)[уреди | уреди извор]

Сезона Првак Вицепрвак Трето место
1992/93
Љуботен
Караорман
Скопје

Поделена лига (1993–2000)[уреди | уреди извор]

Сезона Регион Првак Вицепрвак Трето место
1993/94
Исток
Кожуф
Први Партизан
Брегалница (Ш)
Запад
Охрид
Металург
Тетекс
1994/95
Исток
Победа (В)
Куманово
Брегалница (Ш)
Запад
Македонија Ѓорче Петров
Шкендија (А)
Гостивар
1995/96
Исток
Брегалница (Ш)
Борец
Плачковица Јака
Запад
Шкендија (Т)
Напредок
Шкендија (А)
1996/97
Исток
Борец МХК
Осогово
Брегалница (Д)
Запад
Скопје
Караорман
Тетекс
1997/98
Исток
Осогово
Куманово
Јака Радовиш
Запад
Работнички Кометал
Југохром
Тетекс
1998/99
Исток
Куманово
Беласица
Башкими
Запад
Напредок
Тетекс
Охрид 96
1999/00
Исток
Беласица
Слога (В)
Брегалница (Д)
Запад
Шкендија ХБ
Караорман
Тетекс

Единствена лига (2000–2017)[уреди | уреди извор]

Старото лого на Втората лига
Сезона Првак Вицепрвак Трето место
2000/01 Куманово Напредок Југохром
2001/02 Тиквеш Брегалница (Д) Башкими
2002/03 Башкими Маџари Солидарност Тетекс
2003/04 Брегалница (Ш) Шкендија 79 Скопје
2004/05 Влазрими Ренова Македонија Ѓорче Петров
2005/06 Пелистер Напредок Караорман
2006/07 Милано Цементарница 55 Тетекс
2007/08 Хоризонт Турново Металург Миравци
2008/09 Тетекс Слога Југомагнат Шкендија 79
2009/10 Шкендија 79 Скопје Напредок
2010/11 11 Октомври Охрид 2004 Тиквеш
2011/12 Пелистер Дрита Скопје
2012/13 Македонија Ѓорче Петров 1932 Гостивар Скопје
2013/14 Силекс Тетекс Скопје
2014/15 Шкупи 1927 Младост Гостивар
2015/16 Победа Македонија Ѓорче Петров 1932 Пелистер
2016/17 Академија Пандев Скопје Новаци 2005

Поделена лига (2017–2022)[уреди | уреди извор]

Сезона Регион Првак Вицепрвак Трето место
2017/18
Исток
Беласица
Борец 1919
Брегалница 2008
Запад
Македонија Ѓорче Петров 1932
Гостивар
Влазрими 77
2018/19
Исток
Борец 1919
Тиквеш 1930 Кавадарци
Брегалница 2008
Запад
Струга Трим - Лум
Лабуништа 2011
Пелистер
2019/20
Прекината сезона[1]; унапредени Пелистер и Беласица[1][2]
2020/21
Исток
Брегалница 2008
Тиквеш 1930 Кавадарци
Кит-Го
Запад
Скопје
Охрид Лихнидос
Велешта
2021/22
Исток
Победа
Беласица
Слога 1934
Запад
Силекс
Воска Спорт
Вардар

Единствена лига (2022-)[уреди | уреди извор]

Сезона Првак Вицепрвак Трето место
2022/23 Воска Спорт Гостивар Вардар
2023/24 Беса Пелистер

Извор:[3]

Најмногу освоени првенства[уреди | уреди извор]

По клуб[уреди | уреди извор]

# Клуб Титули Сезони
1.
Шкендија
3
1995/1996, 1999/2000, 2009/2010
=2.
Куманово
2
1998/1999, 2000/2001
=2.
Брегалница1
2
1995/1996, 2003/2004
=2.
Пелистер
2
2005/2006, 2011/2012
=2.
Македонија Ѓорче Петров 19322
2
2012/2013, 2017/2018
=2.
Беласица
2
1999/2000, 2017/2018
=2.
Борец
2
1996/1997, 2018/2019
=2.
Скопје
2
1996/1997, 2020/2021
=2.
Победа
2
2015/2016, 2021/2022
=2.
Силекс
2
2013/2014, 2021-2022
=11.
Љуботен
1
1992/1993
=11.
Охрид Лихнидос
1
1993/1994
=11.
Кожуф
1
1993/1994
=11.
Македонија Ѓорче Петров2
1
1994/1995
=11.
Победа (В)
1
1994/1995
=11.
Работнички
1
1997/1998
=11.
Осогово
1
1997/1998
=11.
Напредок
1
1998/1999
=11.
Тиквеш
1
2001/2002
=11.
Башкими
1
2002/2003
=11.
Влазрими
1
2004/2005
=11.
Милано
1
2006/2007
=11.
Турново
1
2007/2008
=11.
Тетекс
1
2008/2009
=11.
11 Октомври
1
2010/2011
=11.
Шкупи 1927
1
2014/2015
=11.
Академија Пандев
1
2016/2017
=11.
Струга Трим - Лум
1
2018/2019
=11.
Брегалница 20081
1
2020/2021
=11.
Воска Спорт
1
2022/2023
=11.
Беса
1
2023/2024
  • Со задебелени букви се моменталните учесници во Втората лига. Со коси букви се распаднатите клубови.

1 Брегалница и Брегалница 2008 правно не се истиот клуб. Брегалница 2008 претставува сосема друг клуб кој во минатото го носел името Алумина. Првичната Брегалница, во тој момент отпадната од Втората лига, се распаднала и неговата управа го презела клубот Алумина.

2 Македонија Ѓорче Петров и Македонија Ѓорче Петров 1932 правно не се истиот клуб. Македонија Ѓорче Петров 1932 претставува сосема друг клуб кој во минатото го носел името Треска. Првичната Македонија Ѓ.П., откако била исфрлена за време на сезоната 2009/2010 во Првата лига, се распаднала, додека неговата управа го презела клубот Треска.

По населено место[уреди | уреди извор]

# Населено место Титули Екипи
1. Скопје 7 Македонија Ѓорче Петров 1932 (2), Скопје (2), Македонија Ѓорче Петров (1), Работнички (1), Шкупи 1927 (1)
2. Тетово 5 Шкендија (3), Тетекс (1), Љуботен (1)
3. Куманово 4 Куманово (2), Милано (1), Башкими (1)
=4. Струмица 3 Беласица (2), Академија Пандев (1)
=4. Штип 3 Брегалница (2), Брегалница 2008 (1)
=4. Прилеп 3 Победа (2), 11 Октомври (1)
=7. Кичево 2 Напредок (1), Влазрими (1)
=7. Битола 2 Пелистер (2)
=7. Велес 2 Борец (2)
=7. Охрид 2 Охрид (1), Воска Спорт (1)
=7. Кратово 2 Силекс (2)
=12. Гевгелија 1 Кожуф (1)
=12. Валандово 1 Победа (1)
=12. Кочани 1 Осогово (1)
=12. Кавадарци 1 Тиквеш (1)
=12. Турново 1 Турново (1)
=12. Струга 1 Струга Трим - Лум (1)
=12. Добри Дол 1 Беса (1)

По регион[уреди | уреди извор]

# Регион Титули Екипи
1. Скопски 7 Македонија Ѓорче Петров 1932 (2), Скопје (2), Македонија Ѓорче Петров (1), Работнички (1), Шкупи 1927 (1)
=2. Полошки 6 Шкендија (3), Тетекс (1), Љуботен (1), Беса (1)
=2. Североисточен 6 Куманово (2), Силекс (2), Милано (1), Башкими (1)
=2. Југоисточен 6 Беласица (2), Кожуф (1), Победа (1), Турново (1), Академија Пандев (1)
=5. Пелагониски 5 Пелистер (2), Победа (2), 11 Октомври (1)
=5. Југозападен 5 Охрид (1), Напредок (1), Влазрими (1), Струга Трим - Лум (1), Воска Спорт (1)
7. Источен 4 Брегалница (2), Осогово (1), Брегалница 2008 (1)
8. Вардарски 3 Борец (2), Тиквеш (1)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

1. a : Поради ширењето на заразата COVID-19 од вирусот SARS-CoV-2, Фудбалската федерација на Македонија на 12 март 2020 (после 17 одиграни кола) одлучила, поради безбедноста на фудбалските работници, привремено да ја суспендира Втората лига и останатите натпреварувања организирани од Федерацијата.[4] На 26 мај, Федерацијата одлучила дека Првенството воопшто нема да се продолжи.[5][6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „УО на ФФМ: Првата лига ќе заврши со плеј-оф и плеј-аут, следната сезона ПМФЛ со 12 екипи“. ekipa.mk преку web.archive.org. 29 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-02. Посетено на 2 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „ПМФЛ ќе брои 12 екипи, Пелистер и Беласица повратници во елитата!“. gol.mk преку web.archive.org. 29 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-02. Посетено на 2 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-07-08. Посетено на 2014-05-18.
  4. „Државното првенство во сите конкуренции се прекинува на неодредено време“. Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-13. Посетено на 28 мај 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  5. „ФФМ одлучи: Првата лига продолжува со плеј-оф и плеј-аут, без испаѓање“. ekipa.mk преку web.archive.org. 26 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-27. Посетено на 28 мај 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  6. „ОФИЦИЈАЛНО: ПМФЛ продолжува, ќе се игра цело лето и БЕЗ ИСПАЃАЊЕ!“. gol.mk преку web.archive.org. 26 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-27. Посетено на 28 мај 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Појавено во 1992 година во Македонија